Hirdetés
. Hirdetés

Az Amiga mégsem halott?

|

Az Amiga Inc, a legendás név birtokosa AmigaOS-t futtató, PowerPC-alapú számítógépeket dob piacra a közeljövőben.

Hirdetés

Az Amiga Inc. még 1999-ben vásárolta meg az Amiga számtógépek névhasználati jogát és végre felébredni látszik eddig véget nem érőnek tűnő álmából. A cég bejelentette, hogy olyan, PowerPC-alapú gépeket dobnak rövidesen a piacra, amelyek az AmigaOS-t futtatják majd. Az első gép egy "végfelhasználói-szintű" rendszer lesz 500 dollár körüli áron, amit később egy erősebb rendszer követ majd 1500 dollárért. Sajnos az illetékesek egyelőre semmiféle további információt nem közöltek, csak egy ígérettel kell beérnünk, amely szerint a jövő héten már okosabbak leszünk a specifikációval és a hozzáférhetőségi adatokkal kapcsolatban.

A hardvereket az Adam Kowalczyk vezette ACK Software Controls segítségével tervezték. "Nagyjából 12 hónapig dolgoztunk együtt a hardver tervezésén az Amigával, ennek eredménye pedig két olyan terv lett, amely képes kielégíteni napjaink Amiga-felhasználóinak szükségleteit és vágyait, és képes kiszolgálni az új felhasználókat is" - mondta Kowalczyk egyik nyilatkozatában.

Míg a bejelentést sok Amiga-kedvelő lelkesen fogadta - a legtöbb közülük már rettenetesen türelmetlen az új hardver hiánya miatt az AmigaOS 4 végleges változatának megjelenése óta -, de sokan szkeptikusak a bejelentéssel kapcsolatban. A konkrét specifikációk, de még inkább a piacra kerülés dátumának ismerete nélkül azt kell mondjuk, hogy érthető az óvatosságuk.

amiga500.jpg
A klasszikus 500-as Amiga

Úgy gondoljuk, hogy az Amiga rajongótáborának bővítésével kapcsolatban is inkább álmot kergetnek, mintsem a valóság talaján járnának - persze azt kívánjuk, hogy ne legyen igazunk! Az Amiga népszerű számítógép volt a nyolcvanas évek végén, a kilencvenes évek elején, és olyan feladatokat is képes volt ellátni, amelyekhez a PC csak jó tíz évvel később ért be, köszönhetően az egyedi hang- és grafikus chipjének, illetve villámgyors, preemptív multitaszkolást támogató operációs rendszerének. Az előbbi kettő a kor egyik legjobb játékplatformjává varázsolta az Amigákat, míg később a bővíthető változatok megjelenésével és a NewTek Video Toasterjével az lett a gépből a videóvágással foglalkozók számára, mint amit a Macintoshok jelentenek mind a mai napig a kiadványszerkesztéssel foglalkozóknak.

Akkoriban egy 5000 dollár körüli doboz képes volt kiváltani egy több százezer dolláros videóvágó berendezést. Sajnos a Commodore vezetőinek inkompetenciája oda vezetett, hogy 1994-ben a cég csődöt jelentett. Azóta több mint harminc olyan bejelentés látott napvilágot, amely a különböző tulajdonosok kezében lévő különböző jogok kapcsán az Amiga visszatérésével kecsegtetett. Ezek közül egyedül a Hyperion által írt, Amiga OS 4-et futtató Eyetech AmigaOne alaplapjai jelentek meg, mint valódi, új generációs Amiga termék.

amiga-500.jpg
A fénykorát élő Amiga 500 egyik hirdetése

Hogy pontosan mire törekszik az Amiga Inc., az meglehetősen homályos. Akkor, amikor a lényegesen nagyobb aktív rajongói bázist maga mögött tudó és a működését egy percre fel nem függesztő, "élő" Apple is már a Microsoft Windows operációs rendszereket futtatni képes, Intel-alapú gépeket dob piacra, akkor kérdéses, hogy az egykor többmilliós Amigás tábort sikerül-e megnyerni egy új operációs rendszernek és egy hozzá tartozó új hardvernek. Attól tartunk, hogy még az 500 dolláros - nagyjából 90 000 forintos - hardver is majd csak a maroknyi, vérbeli megszállott Amiga rajongót hozza lázba, és távol jár attól, hogy új híveket toborozzon a patinás névnek.


A Commodore halála (1994) óta számos, az Amiga újraélesztését célzó próbálkozás vallott kudarcot. A Yorkshire-ban, Angliában létrejött Eyetech már régóta jelen van az Amiga világában és jelentős szerepet vállalt az Amigás hardverek és szoftverek forgalmazásában. Ezt figyelembe véve, amikor az Eyetech bejelentette, hogy ők fogják elkészíteni az Amigák következő generációját, sokan felfigyeltek a hírre. Egy cég, amelyet ilyen erős szálak fűznek az Amigához, és amely képes volt életben maradni az Amiga legsötétebb időszakában is, talán képes véghez vinni mindazt, amit másoknak nem sikerült.

os4.jpg
Az AmigaOS 4 felülete

Az első bejelentés három új termékről szólt. Az AmigaOne 1200 PPC, AmigaOne 4000 PPC és az AmigaOne mint önálló gép. Az első kettőt bővítő modulnak szánták a jelenlegi Amiga 1200 és 4000 gépekhez, az utóbbi pedig az első, teljesen új PowerPC-alapú Amiga. Idővel a tervek módosultak és az Eyetech úgy döntött, hogy csak ez utóbbit készíti el, a régiek pedig megmaradnak Classic Amigáknak. Az új Amigák elszakadnak a klasszikus vonaltól és szabványos, a mai normáknak és elvárásoknak megfelelő alkatrészekből készülnek.

amigaone_xe.jpg
AmigaOne-XE alaplap

Az első működő gépek AmigaOne-SE névre hallgattak. Ezeket alaplapba forrasztott (nem cserélhető) G3-as processzorral szerelték. Nem sok készült belőlük, mert rövidesen megjelent az AmigaOne-XE, amely már MegArray CPU csatlakozóval készült és G3-as illetve G4-es processzorokkal is használható. A legújabb modellek a Micro AmigaOne-C és -I. Ezek mini-ITX (17×17cm) szabványú alaplapokon érkeznek és alaplapra integrált audió és videó chippel vannak ellátva. Az alaplap kis méretének, alacsony fogyasztásának és integrált multimédia képességeinek - mint például az alaplapi videó kimenet - köszönhetően várhatóan nagyobb piacra találnak majd, mint nagyobb testvérük, az AmigaOne-XE.

amigaone_c.jpg
AmigaOne-C alaplap

Sokan úgy érzik, hogy az AmigaOne már nem is Amiga, hisz a PCI-t es AGP-t a PC-ben is használják. A valóság az, hogy ezeknél jobbat ma már igen nehéz és költséges dolog lenne kifejleszteni. Ahhoz, hogy egy platform ma életben maradjon, elengedhetetlen, hogy használni tudja a szabványos hardvereket, melyeket nagy mennyiségben gyártanak és olcsón beszerezhetőek, legyen az memória, lemezes meghajtó, videóvágó kártya, vagy bármi más.

(Az Amiga.hu cikke alapján)

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.