Christopher Null, az amerikai PC World szerzője szerint az online tartalmakat futószalagon előállító internethasználók, a közösségi és videofeltöltő oldalak felhasználói valóban elvitathatatlan érdemekkel bírnak. A világháló jelenlegi arculatának kialakításáért mégis sokkal nagyobb részben felelősek azok a bloggerek, agytrösztök és üzletemberek, akik a YouTube-hoz és a MySpace-hez hasonló szolgáltatásokat megálmodták, létre hozták és működtetik. Nélkülük az internet nem lenne más, mint a spamoldalak és egyéb online hulladékok lerakóhelye.
A PC World összeállítása 50 (a megosztott helyezések miatt összesen 62) embert válogatott ki a sokszáz szóba jöhető jelölt közül, és kísérletet tett azok tevékenységének bemutatására. Null megnyugtat mindenkit, aki nem találja saját magát a toplistán: jövőre újragondolják a helyezések sorrendjét, így az illetőnek semmi más dolga nincs, minthogy némi látogatottságot generáljon a honlapján. Lássuk, kikből áll az illusztris társaság! A Computerworldön most az első 5 helyezettet mutatjuk be.
5. Jimmy Wales
a Wikipédia alapítója
Számtalan internetező a Wikipédiánál kezdi, és ott is fejezi be a legtöbb keresését, a felhasználók által feltöltött és frissített tartalom pedig - a Nature magazin szerint -pontosságát tekintve már-már az Encyclopaedia Britannicával vetekszik. Annyi biztos, hogy 2004 óta az online enciklopédia már több mint 100 alkalommal szolgált bírósági döntések alapjául az Egyesült Államokban. Mindez persze a spammereket is a Wikipédiára csalogatja, legutóbb egy egész országot kényszerültekideiglenesen kitiltani a szócikkek szerkesztéséből. Az enciklopédiában legújabban megszűnt a beszúrt linkek a céloldalak keresőoptimalizációjára való felhasználhatósága, és a Wiki egyre stabilabban produkál előkelő helyezést a keresők találatai között. Wales számára pedig lehet, hogy mindez csak a kezdet: nemrég indult elsaját WikiSeek keresője, mely csak az enciklopédiában is szereplő oldalak között válogat.
4. Mike Morhaime
a Blizzard Entertainment elnöke
Az online játékok világában ott a World of Warcraft, majd hosszú szünet után következik az összes többi. A Blizzardnak mára 8 millió játékosa van világszerte, akik évi 1,5 milliárd dollárt hoznak a vállalatnak - Morhaime tehát az az ember, aki 8 millió előfizetőnek teríti az újabb és újabb virtuális csecsebecséket. Az online WoW szerepjátékra alapozva a való világban működő üzleti vállalkozások egész sora épült fel, a Second Life-fal ellentétben azonban ezeket az üzleteket nem kíséri osztatlan lelkesedés. A Blizzard persze már megfenyegette a lusta játékosokat, akik komoly pénzekért bérelnek fel embereket, hogy azok órabérben játsszanak helyettük. Amíg azonban az előfizetői díjat is rendesen fizetik, kétséges, hogy a Blizzard valaha is saját kezébe veszi-e a Blade of Eternal Justice-t.
A folytatáshoz kattintson ide >> Computerworld Online