Örvendetes, hogy divat lett szép számítógépeket építeni, amelyeket anélkül is be lehet költöztetni egy lakószobába, hogy a nagymamától ránk maradt őzikés falvédővel takarnánk le, mert még az is kevésbé ciki, mint felvállalni egy ronda bézs dobozt a parkettás lakásban. Az Acer apró Aspire gépe nem csak csinos, de minden olyan trükköt bedob, amitől bele kell szeretni. A legfontosabb, hogy külső, 135 wattos tápegységgel bír - olyasmivel, amilyet a noteszgépeknél láthatunk, csak valamivel nagyobbal. Így máris egy ventilátorral kevesebb zajong benne, mint az átlagos PC-kben. Egyébként még nagy terhelésnél sem válik hangossá, egészen meglepően csendes.
A lexikon méretű gépezet nagyon elegáns, zongoralakk-fekete borítást kapott. A szépség ára, hogy minden érintés meglátszik rajta, de a tulajdonosa talán nem is fogdossa annyit, mint egy noteszgépet. A mellékelt állvánnyal élére állítva is biztonságosan megáll az asztalon, de apró gumilábak is vannak rajta, hogy fektetve se karcolja össze magát. A téglatest két rövidebb lapját sűrű, fémszövetű háló fedi, így állítva a gép a kéményhatásnak köszönhetően még jobban szellőzik.
De mi fűti odabent? A központi egység egy 2,6 gigahertzes AMD Athlon 64, 4000+, ami nem éppen a legújabb termék, de a megcélzott felhasználói körnek és a várható feladatoknak valószínűleg megfelel. A CPU egy AMD 690G (Hammer) lapkakészletben dolgozik, 1 gigabájt 667 megahertzes DDR2 memória társaságában. Grafikus vezérlője integrált ATI Radeon X1250-es, mely a rendszermemóriából választja le a működéséhez szükséges területet.
Az apró gépházban egy 160 gigabájtos SATA merevlemez és egy slot-in rendszerű Matsushita super-multi DVD-író dolgozik. A gép belső kialakításáról érdemben nem tudunk nyilatkozni, ugyanis az Acer szerint avatatlannak minősülő kezektől matrica óvja a gép belsejét - ennek átszakítása azonnali garanciavesztéssel jár. Felettébb barátságtalan megoldás, de korántsem egyedi.
A szerkezet előlapján az apró ajtó mögött két USB 2.0-ás kaput, fejhallgató ki- és mikrofon bemenetet találunk, sok az egyben kártyaolvasó és Firewire csatlakozó mellett. Hátul négy USB 2.0-ás és egy Firewire kapu várja a perifériákat, a gigabites Ethernet vezérlő aljzatának társaságában. A 7.1-es hangkártyához nem csupán a szokásos jackdugókat építették ki, de még az S/PDIF optikai kivezetést is.
Külön örvendetesnek tartjuk, hogy erre a gépre végre HDMI és DVI monitorkivezetések kerültek, nem pedig a szokásos, egyben legolcsóbb és leggyatrább képminőséget nyújtó analóg VGA. (Ha valakinek erre van szüksége, akkor mellékelték a DVI átalakítót.) Az Acer Windows Vistát ad a kis géphez. Az Aspire L5100 forgalmazása a nyár végén kezdődik meg, ezért az árakról még nem tudunk nyilatkozni, de valószínűleg 90 ezer forinttól indul majd.