Vannak konferenciák, amelyek részvételi díja több ezer dollárra rúg, pedig az előadások online közvetítése ingyenesen megtekinthető. Ennek oka az, hogy a szakmai tartalom csak az egyik érték. A személyes találkozás, az eszmecsere lehetősége legalább ilyen fontos. A magyar közösség maga is bővíti a nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszerről, a Drupalról a weben elérhető információ-halmazt. Emellett azonban számos ismeretterjesztő / közösségi eseményt is szerveznek, melyek közül a legrangosabb a két napos, ingyenes konferencia, a Drupal Hétvége.
A november 26-27-i eseményre ismét várják az érdeklődő kezdőket és a haladó fejlesztőket egyaránt. Webáruház, hírportál, reklámszerver, médiakezelés, többnyelvűség, kereső megoldások, fejlesztés programozással és anélkül stb. Az első napon több mint 20 előadás ad majd témát a szünetekben való beszélgetéshez, a problémák és ötletek megvitatásához.
Érdekesség, hogy idén első alkalommal cégvezetők valamint vezető programozók részvételével két kerekasztal beszélgetésre is sor kerül. Ezek keretében a nyílt forráskódra alapozó fejlesztés üzleti lehetőségeit és a projekt menedzsment megoldások kérdéseit vitatják meg.
A második napon kötetlen formában folyik tovább a rendezvény. Ekkor még több lehetőség nyílik az eszmecserére, a közös tevékenykedésre vagy egyszerűen a Drupal világával való ismerkedésre.
A szervezők bíznak benne, hogy a konferencia népszerűsége a korábbi évek tendenciájának megfelelően tovább nő, ezért minden eddiginél több helyet biztosítanak. Remélik, hogy azok is kedvet kapnak a részvételhez, akik eddig valamiért nem mertek eljönni. Hiszen a Drupal Hétvége nem csak egy szűk szakmai csoportnak szól, hanem mindenkinek, aki egy modern webes eszközt és egy barátságos közösséget keres: „Drupal - A szoftver vonz, a közösség marasztal".
Mi a Drupal?
A Drupal nyílt forráskódú, ingyenes szoftver, amivel weblapokat készíthetünk és működtethetünk. A rendszer egyszerű blogtól az összetett portálrendszerig mindenféle feladat megvalósítására alkalmas. Használói között található például a Fehér Ház, a Firefox, a MusicTelevision, a Capgemini, a Harvard, az ENSZ, az Examiner.com, Eric Clapton, a Monty Python sőt a magas IQ-val rendelkezőket tömörítő Mensa International is. Tehát kormányzati szervek és civil szervezetek, közösségek, újságok, televízió- és rádióműsorok, települések, oktatási intézmények, felekezetek, cégek és magánszemélyek külföldön és hazánkban egyaránt.
A program első nyilvános verzióját 2001-ben tette közzé az interneten Dries Buytaert. Azóta hatalmas nemzetközi közösség épült a Drupal köré, s mára az egyik legnépszerűbb, számos díjjal elismert, milliók által használt eszközzé vált. Sikerének egyik titka a sokoldalúsága. A webmesterek tartalomkezelő rendszerként használhatják, amiben kódolás nélkül, kattintgatva is sokrétű rendszert hozhatnak létre, a fejlesztők pedig ideális webalkalmazás-fejlesztő keretrendszerként alkalmazhatják. (A fejlesztés a weben általánosan használt PHP nyelven zajlik.)
A nemzetközi közösség központi oldala a Drupal.org, ami a legfrissebb hírek, az alaprendszer, a több ezer kiegészítő modul és a megjelenést meghatározó ún. sminkek lelőhelye, valamint közösségi tanácsadó fórum és fejlesztői információs rendszer is. A nemzetközi oldal mellett a Drupallal foglalkozó különféle csoportok többnyire saját weboldalt is működtetnek. Ezek sorába illeszkedik a Drupal.hu webhely, ami 2005 óta szolgálja a magyar nyelvű információcserét és együttműködést. A hazai közösség tagjai azonban nem csak a virtuális térben, hanem különféle rendezvényeken is rendszeresen találkoznak. Ilyenek a havonta tartott szakmai találkozók Magyarország számos nagyvárosában, a 2010-ben először rendezett Drupal Tábor és a legnagyobb múlttal rendelkező évenkénti konferencia, amely tavaly óta immár kétnapos találkozóként, a Drupal Hétvége nevet viseli.