De pontosan miről is beszélünk? Bizonyára a legtöbb okostelefon tulajdonos olvasott már be QR-kódot. Ezek az objektumok lehetnek feltűnő helyen és a „sorok között” is, a készülékeken lévő alkalmazások a legtöbb esetben mégis gond nélkül tudják dekódolni a krikszkrakszokat, amely mögé egy weblap címét, egy egyszerű szöveget, vagy akár névjegykártyát is el lehet rejteni.
A webes guruk dicshimnuszokat zengnek az alacsony költségvetésű reklám maximális megtérüléséről. Vegyük példának az ingatlanipart. Az ügynökök - hogy piacra vigyék a legfrissebb információkat - kiadványaikba ágyazzák a QR kódot, így akár képek és egyéb adatok is megtekinthetőek telefonon keresztül. A QR design-cégek szerint látványos az exponenciális növekedés a vállalati felhasználás területén az elmúlt két évet figyelve.
A biztonsági szakértők mégse ujjonganak, inkább figyelmeztetnek a felmerülő kockázatokra (így tett például korábbi jelentésében az AVG). Csak idő kérdése, hogy a hackerek olyan oldalakra irányítsanak minket, amit nem szándékosan látogatunk meg. Ennek sajnálatos következményeként szerezhetünk vírust, botnetet vagy más rosszindulatú kódok akár rögzíthetik személyes adatainkat, bankszámla számainkat, felhasználó neveinket és jelszavainkat.
A legjobb védekezés az óvatosság. Ne olvassunk le véletlenszerű kódokat az utcákon, aluljárókban. Bizonyosodjunk meg amennyire lehet a kód hitelességéről és kérdezzük meg magunktól: ki tehette azt oda?