Az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (International Trade Commission, ITC) szerdai hatállyal megtiltotta egyes, a Motorola Mobility által gyártott okostelefonok behozatalát az Egyesült Államokba. A gyártó közleményében azt írta, „proaktív lépéseket” tett annak érdekében, hogy termékei az importtilalom ellenére is megvásárolhatók legyenek.
Az ITC azután tiltotta meg a Motorola egyes készülékeinek importját, miután megállapította, hogy a kérdéses termékekben jogosulatlanul használták fel a Microsoft egyik bejegyzett szabadalmát. A kérdéses szabadalom lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy találkozók megszervezésére és meghívók kiküldésére használják az okostelefonjukat.
"Proaktív lépéseket" tettek
A Google májusban rekordösszegért vásárolta fel a telefongyártót: érthető, hogy mindent elkövetnek annak érdekében, hogy minimalizálják az importtilalom okozta bevételkiesést.
„Az ITC szerdán hatályba lépő kizáró rendelkezésére való tekintettel (…) a Motorola proaktív lépéseket tett annak érdekében, hogy iparágvezető okostelefonjaink továbbra is elérhetőek legyenek az Egyesült Államokban élő fogyasztók számára” - írta kedden kiadott közleményében a gyártó.
A Motorola szóvivője nem részletezte, pontosan milyen lépéseket tettek. „A pontos részleteket egyelőre nem árulhatom el. Csak annyit mondhatok, megtettük a szabadalomsértés megszüntetéséhez szükséges intézkedéseket” - nyilatkozta Becki Leonard.
Tízből egy
Az ITC által kiadott importtilalom a Motorola több népszerű készülékére - így a Backflipre, a Bravora, a Droid 2-re, a Droid Prora, a Droid X-re, a Droid X2-re, a Flipoutra, a Flipside-ra, a Spice-ra és a Xoom tabletre – vonatkozik.
A Microsoft szerette volna elérni, hogy a Motorola kifizesse a kérdéses szabadalom után járó licencdíjakat; de a gyártó azzal is megoldhatja a problémát, ha egyszerűen kiveszi a megoldást a készülékeiből.
A redmondiak 2010-ben összesen kilenc szabadalom megsértése miatt perelték be a Motorolát. Az ITC végül egyetlen szabadalom megsértése miatt marasztalta el a céget.