Hirdetés
. Hirdetés

A holnap asszisztensei

|

Az "Ipar 4.0" korában az ember és robot közti együttműködés középpontba került.

Hirdetés

A változékony piacok és az ingadozó kereslet miatt a gyártóipar vállalatainak folyamatosan optimalizálniuk kell gyártási módszereiket, és egyre rugalmasabbá kell válniuk. A demográfiai változások okozta szakemberhiány az elmúlt években csak tovább szaporította a nehézségeket.

Hirdetés

Nem véletlen, hogy az "Ipar 4.0" korában az ember és robot közti együttműködés ennyire középpontba került. Így lettek gyártási asszisztensek a Universal Robots könnyűszerkezetes robotjai is, amelyek képesek tehermentesíteni az embert az ergonómiailag kedvezőtlen, vagy monoton feladatoknál.

Az ''Ipar 4.0" a negyedik ipari forradalmat jelöli, és ezzel a "holnap gyárát", amelyre a termékek egyre erőteljesebb individualizációja jellemző. Az automatizáltságnak minden tekintetben növekednie kell. Ráadásul a gépek, számítógépek és berendezések révén az egyes alkatrészek és komponensek egyre inkább összekapcsolódnak egymással.

A gyártás rugalmasabbá és hatékonyabbá, a folyamatok komplexebbé válnak, ezért az embert támogató segédanyagokra, illetve eljárásokra van szükség. Mindez különösen a demográfiai változással, és a szakemberhiánnyal összefüggésben érdekes, hiszen döntő fontosságú, hogy a produktivitást a hosszabb munkában töltött idő alatt is meg lehessen őrizni.

A "jövő gyárában" az ember egy okos termelési rendszer középpontjában áll, és a technika feladata, hogy kognitív és fizikai képességeit segítse.

 

Az automatizált folyamatok tehermentesítenek - gyorsan és rugalmasan
Az "Ipar 4.0" még gyerekcipőben jár. Az ipari gyártással szemben támasztott sokoldalú követelmények miatt azonban elengedhetetlen, hogy idejében foglalkozzunk a lehetőségekkel és fejlesztésekkel, hiszen ez a jövőbeni versenyképesség fenntartásának záloga, mindenekelőtt azon kis- és középvállalkozásokra számára, amelyeknek egy globalizált világban kell helytállniuk.

A biztonságos, rugalmas, egyszerűen kezelhető, és kedvező árú könnyűszerkezetes robotok a termelő üzemek nagy részének lehetővé teszik, hogy gyártó gépsoraikat modernizálják, és felkészüljenek a jövőre. UR5 és UR10 robotkarok számos KKV-nál is alkalmazásba állnak.

Az alkalmazástól függően a UR robotok védőkerítés nélkül a legszűkebb helyen is képesek együtt dolgozni az emberrel, a legfontosabb tényező azonban ez esetben is a biztonság. Azaz mielőtt egy robot-alkalmazás üzembe helyezésre kerülne, kockázatbecslést szükséges végezni az aktuálisan hatályos gép-irányelvek és DIN-szabványok alapján. A robot-alkalmazás csak akkor használható védőkerítés nélkül, ha igazolást nyert, hogy nem jelent veszélyt az emberre nézve.

Veszélyes szörnyetegből kollegiális asszisztens
A UR-robotok többek között szerelési feladatok, csomagolási folyamatok, vagy CNC-gépek megpakolása és ürítése során nyújtanak támogatást. A Universal Robots olyan robot-alkalmazásokat tesz lehetővé, amelyekben ember és a robot hatékonyan egészítik ki egymást, valamint olyan területeken, amelyek klasszikus robot-rendszerekkel nem, vagy csak gazdaságtalanul lennének megvalósíthatók.

Ebben az összefüggésben válik világossá az az imázs váltás, amelyen a robotok az elmúlt években keresztülmentek. A nehéz, hangos, drága, és munkahelyeket megsemmisítő gépek helyett a könnyűszerkezetes robotokra ma egyre inkább asszisztensként tekintenek, amelyek kényelmesebbé teszik a munkahelyeket, ismétlődő feladatokat végeznek, és elősegítik a vállalkozások versenyképességét.

Megvalósul az ember-robot együttműködés
Az együttes munkavégzésre készült első UR - robotokat az elmúlt években integrálták a VW salzgitteri gyárának sorozatgyártásába, ahol a robotok a hengerfejek összeszerelésénél, vagy az izzító-gyertyák kezelésében támogatják a dolgozókat.

Tervezhető jövő
A nemzetközi konszernek nagy lépésekkel haladnak előre, de a KKV-k is felismerték a kor szellemét: Az automatizálás ma már nem azt jelenti, hogy munkahelyeket teszünk feleslegessé, sokkal inkább a dolgozók támogatását, ami hozzájárul a termelékenység növekedéséhez és a tervezhető jövőhöz. Ennek a változásnak az eredményeképpen a robot-megoldások elfogadottsága Magyarországon is egyre magasabb, a könnyűszerkezetes robotok termelési asszisztensként történő alkalmazása ma már hazánkban is többnek számít puszta víziónál.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.