Az amerikai katonaság által kifejlesztett és üzemeltetett GPS-rendszertől gyakorlatilag a világon mindenhol függenek. Ezt a függést több ország is szeretné feloldani: mint ismeretes, Kína, Oroszország, és az Európai Unió is önálló navigációs rendszert fejleszt. Az oroszok késlekedéséhez hasonlóan azonban az európai műveletek sem haladtak ezidáig túl gyorsan. A megegyezést végül huszonhat európai közlekedési miniszter írta alá, Spanyolország végül úgy döntött, kimarad a munkálatokból.
Bár a Galileo már öt éve létezik, eddig csupán egyetlen tesztműholdat lőttek fel. A mostani megegyezéssel elhárultak az akadályok a munkálatok megkezdése elől, és néhány éven belül megszűnhet Európa függősége a GPS-szel (Global Positioning System) szemben.
A jelenlegi tervek szerint a Galileo 2013-ra készülhet el, és rengeteg szolgáltatást nyújthat a felhasználók számára. Nagy segítség lehet például baleseteknél, mentőakcióknál, a tengeren a halászhajók feltérképezésénél, a bányászatban, de akár például vezetékek építésénél is. ? Műholdak, hordozórakéták, kilövőplatformok, földi állomások ť