Három évvel azután, hogy szárnyra kaptak az első hírek a Google okostelefonjáról, a vállalat hivatalosan is bemutatta saját tervezésű érintőképernyős mobiltelefonját, a Nexus One-t. Az Android mobilplatformra épülő készülék terve valószínűleg közel egyidős az operációs rendszerével, bár kezdetben csak más gyártók Android-alapú telefonjai voltak elérhetők a piacon (pl. Motorola Droid), a Google maga eddig nem adott ki saját tervezésű modellt. A Nexus One a tervezők szerint technológiai és funkcionális tudásban egyaránt lekörözi a konkurenciát, ráadásul a csúcstelefonok árkategóriájában nem is olyan drága.
Full extrás felszereltség
A Nexus One lelke az Android 2.1 operációs rendszer, ami a 2.0-ás verzió optimalizált és továbbfejlesztett változata. A telefonban egy igen erős, 1 GHz-es Qualcomm QSD8250 Snapdragon processzor dübörög, ami szemmel láthatóan gyorssá teszi a készüléket. A Google 512 RAM-ot, ugyanennyi flashmemóriát és egy 4 GB-os (32 GB-ig bővíthető) mikro SD-kártyát épített a készülékbe. A telefont egy 3,7 inches, 800x480 pixeles WVGA AMOLED érintőképernyőn keresztül (vagy hanggal, de erről később) lehet vezérelni. Az 5 megapixeles kamerához autofókusz és LED-es vaku is jár. A készülék Wi-Fi- (802.11b/g/n) és Bluetooth 2.1-támogatással rendelkezik. A Nexus One mindössze 11,5 milliméter vékony, és akkuval együtt is csak 130 gramm. 3G-s hálózaton 7 órás beszélgetési, 5 órás internetezési, 250 órás rendelkezésre állási időt biztosít.
Mindent tud
A Nexus One felhasználói felülete szép és könnyen áttekinthető - valljuk be, ehhez jól ért a Google -, és gyorsabbnak tűnik az eddigi legjobb androidos telefonnak tartott Motorola Droidénál. A kijelző fényerősségének automatikus szabályozására két érzékelőt is beépítettek a készülékbe; az egyik a külső fénymennyiség alapján, a másik pedig akkor módosítja a kijelző fényerejét, amikor a fülünkhöz emeljük a telefont, és beszélgetünk. A mobilban két mikrofon van - az egyik elöl, a másik hátul -, ami alkalmas lesz a külső zajok kiszűrésére. A Nexus One egyik legérdekesebb funkciója a beszédfelismerés (természetesen egyelőre csak angolul), amely minden szöveges mezőben használható lesz, így akár e-maileket vagy tweeteket is lehet majd küldeni a Nexus One-ról ezzel a módszerrel. A telefon kamerája MPEG-4 formátumba rögzíti a videókat. Az extrák között említhetjük továbbá a beépített iránytűt és gyorsulásmérőt. A Google szerint a Nexus One a webre született, ennek jegyében közvetlen elérhetőséget biztosít számos webes szolgáltatáshoz (pl. Twitter, YouTube).
Az USA-ban elérhető és Európába is jön
Az okostelefon megvásárlásához Google-fiók szükséges. A Nexus One független készülékként és az USA-ban t-mobile-os előfizetéssel is kapható, közvetlenül a Google webáruházából lehet megrendelni, egyelőre csak az Egyesült Államokban. A független készülék ára 530 dollár (kb. 100 ezer forint), míg a szolgáltatással (és kétéves hűségidővel) együtt 179 dollárba (kb. 34 ezer forintba) kerül a Nexus One, és mint csúcstelefon, ár-érték arányban verni látszik a nagy rivális iPhone-t. A Google a Verizonnal is megállapodást kötött, Európában pedig a Vodafone fogja kínálni a szolgáltatást a Nexus One-hoz. Ennek részleteit várhatóan az első negyedévben hozza nyilvánosságra a Google, például azt, hogy az öreg kontinensen mennyibe fog kerülni a telefon.