Semmi kétség, az SAP világszintű informatikai vezetője, Thomas Saueressig belső támogatással alkotta meg azt a dolgozatát, amelyben idézi főnökének egyik szövegéből a bevezetőmben olvasható részét, és amelyre a CIO-knak a digitális transzformációban betöltött szerepéről szóló webes irodalom kutatása során bukkantam. Azt viszont állítom, hogy a www.digitalistmag.com felületén közzétett, a Digital Transformation And The Customer-Centric IT Organization iskolásan érdektelen címet viselő rövidke művével annak ellenére megéri elidőzni négyezer körüli karakter terjedelemben, hogy magán viseli itt-ott a marketingesek-PR-osok keze nyomát.
Saueressig számára az ügyfél egyszerre jelenti az SAP-s kollégáit és az SAP által kiszolgáltakat, vagyis az üzleti értelemben vett valódi ügyfeleket. Ügyesen körülírja, hogy nem ő vezeti a cég évek óta folyó saját digitális transzformációját, de övig benne van, ennélfogva kellő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy megértse ügyfelei élményeit. Következetesen az élményt, angolul az experience-t emlegeti az ügyfelekkel kapcsolatban a CIO, ami azt mutatja, hogy az SAP kommunikációjában az egyébként b2b-jellegű szolgáltató-ügyfél kapcsolatban is szempont, hogy a megoldás, a szoftver használója mit érez, mit gondol, milyen tapasztalatokra tesz szert munka közben.
Négy alapelvet követve folyik a cégnél a digitális átformálás. Nem meglepő, hogy a már a mű címében hangoztatott ügyfélközpontúság, amely e felsorolásban a felhasználóközpontúság formát ölti, az első helyen szerepel. Nem mellbevágó újdonság: elvárt közhely ez régóta. Az viszont érdekes kérdés, hogy egy informatikai szervezetnek milyen módszertannal és milyen erőforrásokkal kell rendelkeznie ahhoz, hogy ezen alapelvet képes legyen betartani. Dolgozatában később említi a szerző, hogy az appokban könnyen elérhető módon lehet visszajelzéseket adni a fejlesztőknek, ami kétségkívül egyfajta megoldás a felhasználók elégedettségi szintjének meghatározására. A folyamat további elemeiről volna azonban igazán izgalmas hallani.
Másodikként említett alapelv a CIO felsorolásában az agilitás, amely számára egyet jelent azzal, ami megrögzött gondolkodás a változásban, és egyáltalán nem meglepően azzal, ami az SAP Cloud Platform használata. E platform a biztosíték arra, hogy az új megoldások és folyamatos javítások gyorsan megvalósuljanak. Saueressig természetesen felhőhívő, és nyilvánvaló, hogy a saját transzformáció során is felhőalapú megoldásokban gondolkodnak a cég informatikusai. Saueressig értelmezése szerint az agilitás lényegében egyenlő a felhőalapú környezettel, helyesebben nincs agilitás, gyors fejlesztés, agresszív fejlődés felhő nélkül.
Külön pontban ad még egy hangsúlyt a számítási felhőnek a CIO, amikor a felhőben rejlő érték felismerését tartja a harmadik alapelvnek. Szerinte ugyanis a szoftverszolgáltatás (SaaS) és az infrastruktúraszolgáltatás (IaaS) adta lehetőségek kiaknázásával a megvalósítás felgyorsul, a beruházási költségek pedig minimalizálhatók.
Az üzleti gondolkodás szerepel negyedikként e listán, ami a CIO számára azt jelenti, hogy segíteni kell az üzletet céljainak elérésében, mégpedig folyamatosan javítva az üzleti processzusokat a gépi tanulás és más vezető technológiák alkalmazásával.
Saueressig szövege olyan, mint a miniszoknya. Kellően rövid ahhoz, hogy láttatni engedjen annyit, ami érdeklődésünket felcsigázza, de kellően hosszú ahhoz, hogy elrejtse azt, amiben különösen izgalmas volna mélyebben elmerülni.
Mi a pontos felelősségi köre az SAP világszintű CIO-jának? Hogyan és hol húzza meg és tartja fenn a határt a belső és külső IT-rendszerek között? Mi a folyamata az ügyfélvisszajelzések feldolgozásának?
Talán majd egyszer elbeszélgethetek vele.