Hirdetés
. Hirdetés

Jönnek az újabb diákhitelek

|

Jövő áprilistól a felsőoktatási diákhitelekhez hasonló feltételekkel lesznek elérhetők a Diákhitel Központnál a szak- és felnőttképzési hitelek.

Hirdetés

Húsz évvel a magyar diákhitelezés létrehozását követően a Diákhitel Központ 2021 áprilisától már a szak- és felnőttképzésben résztvevők számára is elérhetővé teszi a rendkívül kedvező feltételekkel igényelhető hiteleket. A képzési hitelek a felsőoktatási diákhitelekhez hasonlóan hitelbírálat és biztosíték nélkül lesznek elérhetők a 18 és 55 év közötti korosztály számára. A diákhitelezés kiterjesztésével a kormány fő célja a megújult szakképzés még versenyképesebbé tétele, valamint annak elősegítése, hogy a munkáltatók és a munkavállalók számára egyaránt kiváló lehetőségeket nyújtó felnőttképzések mindenki számára elérhetővé váljanak, tájékoztatta lapunkat Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója.

Hirdetés

Családbarát hitelezés

A költségvetési kamattámogatásnak köszönhetően a szabad felhasználású képzési hitel a felsőoktatási Diákhitellel azonos kamatozás mellett (1,99 százalék) lesz elérhető, míg a képzési díjakra igényelhető kötött felhasználású hitel kamatmentes lesz. Az iskolarendszerű szakképzésben több mint ötvenezer tanuló számára nyújthatnak 2021 áprilisától újabb segítséget a Diákhitel Központ termékei, míg a felnőttképzés területén akár százezren is élhetnek az új lehetőségekkel. Megegyezően a felsőoktatási diákhitelekkel havi maximum 150 ezer forint szabad felhasználású képzési hitel lesz igényelhető, míg a képzési díjakra fordítható kötött felhasználású hitel az iskolarendszerben folytatott szakképzés és a nemzetgazdasági szempontból kiemelt képzéseknél a képzés díjához igazodik, az egyéb felnőttképzéseknél pedig maximum 500 ezer forint lehet. A képzési hiteleknél is érvényesíthető lesz a családi kedvezmény, amely alapján a második gyermek megszületése esetén az édesanya felvett képzési hitelének felét, míg a harmadik gyermek megszületése esetén a teljes hitelt elengedi a Diákhitel Központ. A képzési hitelek törlesztését a képzések elvégzését követő negyedik hónapban kell megkezdeni, és

a felvett hitelek visszafizetésére az igénylők döntésétől függően minimum egy, maximum tíz év áll majd rendelkezésre.

A képzési hitelek rendkívül kedvező igénylési, kamatozási és törlesztési feltételeinek megállapításával a kormány azt kívánja elérni, hogy ne legyen a Kárpát-medencében olyan magyar állampolgár, aki anyagi okokból nem tudja elvégezni a tehetségének megfelelő szak- vagy felnőttképzést, és hogy a felvett képzési hitelek visszafizetése senkinek ne okozzon gondot. A felsőoktatási és a képzési hitelek rendszere átjárható lesz, így aki egy szakképzés után szeretne diplomát szerezni, vagy fordítva, azoknak az újabb tanulmányok idejére felfüggesztik a hiteltörlesztését.
Minden képzési hitelt kényelmesen, elektronikus úton, papírmentesen, ügyfélkapus azonosítással lehet majd igényelni. A szakképzési, illetve felnőttképzési jogviszony meglétét a Diákhitel Központ szintén elektronikusan fogja ellenőrizni, a hitelfelvevőknek nem szükséges papíralapú igazolásokat beadniuk. Mindennek köszönhetően idén várhatóan rekordokat dönt a diákhitelt igénylők száma, akár 30 milliárd forintnál is több hitelt folyósíthat a Diákhitel Központ.

Határidők és új hitelek

Kormánydöntés alapján fontos változás lépett életbe augusztus 15-től a Diákhitel1 esetében. A havi maximum 70 ezer forintos igényelhető összeg 150 ezer forintra emelkedik, így a hallgatók akár évi 1,5 millió forint szabad felhasználású diákhitelt is felvehetnek, rendkívül kedvező kamatozással. A Diákhitel1 szabadon költhető bármire, akár lakhatásra, akár informatikai eszközökre, akár a tanulmányok során felmerülő egyéb költségek finanszírozására.

Ezzel szemben a Diákhitel2 kizárólag képzési költség finanszírozására használható, összege nincs maximalizálva, így akár egy teljes önköltséges általános orvosi képzés is finanszírozható a segítségével. Az igénylést követően a hallgatónak elég jeleznie az intézménye felé, hogy önköltségét a Diákhitel Központ folyósítja, így a tanulmányaira, a verseny- és piacképes tudás megszerzésére koncentrálhat. Tavaly már az önköltséges hallgatók 30 százaléka élt a kamatmentes Diákhitel2 lehetőségével.

Az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező felsőoktatási hallgatók december 31-ig maximum félmillió forintig igényelhetik a koronavírus okozta gazdasági nehézségek enyhítésére bevezetett szabad felhasználású Diákhitel Pluszt. Ez a termék azok számára is elérhető, akik már igényeltek diákhiteleket.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.