Hat milliárd forintos keretösszeggel indítja el a kormány a Research Grant Hungary programot, amely ösztönzi a nemzetközi tudományos élmezőnybe tartozó külföldi és külföldön dolgozó magyar kutatókat, hogy projektjeiket Magyarországon valósítsák meg.
A 2024-től 2029-ig szóló programban műhelyteremtő, iskolateremtő személyiségeket, elismert kutatókat és fiatalokat is keresnek. A cél az, hogy 2030-ra egymillió emberre 9000 kutató jusson Magyarországon, és hazánk a 27 ország közül az első tízbe kerüljön innovátorként is. Úgy, hogy jelenleg a népesség 3 százaléka tanul felsőoktatásban, a hallgatók 13 százaléka külföldi.
A HU-rizont programban szintén 8 milliárd forintot fordítanak arra, hogy a magyar kutatók nemzetközi együttműködését segítsék - azzal a nem titkolt tervvel, hogy Magyarország tudásplatform is legyen.
Annak, hogy Magyarország a kutatás-fejlesztés és innováció terén Európa és a világ élvonalába tartozzon, egyik fontos eleme a Neumann János Program, amely keretet szab és irányt mutat a következő években a magyar kutatás-fejlesztés és innováció folyamatainak, rendszerének, ökoszisztémájának.
A Research Grant Hungary program előfutárának tekinthető a HUN-REN programja már Magyarországra hozott külföldön sikeres fiatal kutatókat. A hazahívó és külföldi kutatókat toborzó pályázati rendszer keretében hét fiatal, kiemelkedő teljesítményű kutató jött Magyarországra, alapított kutatócsoportot, folytat kutatásokat olyan területeken, mint a genomika, a földtudományok vagy az orvostudományi és gyógyszerkutatások.
Mint kiderült, már folyamatban van a HUN-REN Központ szolgáltató és támogató funkcióinak megerősítése is, amely a kutatói munka hatékonyságát segíti. Az elmúlt évben a legrangosabb Nature és Science folyóiratokban legalább 105, a PNAS-ben 4, a PLOS-ban 5, a CellPress-ben szintén 4 közlemény jelent meg a HUN-REN-es kutatók tollából.