Korai lenne még kijelenteni, hogy egy újabb gazdasági válság van kilátásban, viszont a kivárás nem fentartható hozzáállás a gazdaságban, ezért 2020-ban már számítani kell a munkaerőpiac átalakulására. Valamennyi szektorban érezhető volt a változás szele, mely elsősorban az autóiparban tapasztalható bizonytalanság következményének tudható be.
Jellemzően a gyártó cégek szellemi toborzásában tapasztalható a folyamatos bővülési célok miatti nyomás csökkenése. Ezt a lélegzetvételnyi szünetet kihasználva, a hazai munkáltatók a tűzoltás helyett, egyre inkább a hosszabb távú megoldásokra fókuszálnak. Az újabb technológiák megjelenésével, a befektetők egyre inkább hajlanak a rövid távon drágábbnak tűnő, de jóval kiszámíthatóbb gépek által végzett munka felé, mintsem az olcsóbb, de rapszodikus humán erőforrás felé. Ez a trend várhatóan 2020-ban nem csak hazánkban, de a régióban is erősödni fog.
"Az évente megjelenő bérfelmérésünk saját tapasztalataink és szakértőink piaci elemzései alapján készül el. A bérfelmérésről szóló kiadványunk átfogó képet ad a magyar munkaerőpiaci helyzetről. Tanácsadóink folyamatosan követik a munkaerőpiac trendjeit, így kiadványunk nem csak a kíváncsi munkavállalók, hanem a munkáltatók számára is érdekes lehet." - nyilatkozta Tammy Nagy-Stellini, a Hays Hungary ügyvezető igazgatója.
A 2019-es esztendő ismét az építőipar és ingatlanpiac éve volt. Rekord számú új beruházást fejeztek
be és adtak át, illetve az elmúlt évek legnagyobb tranzakcióit is ebben az évben vitték véghez. Ez a termelékenység nem jöhetett volna létre a kedvező piaci és befektetési környezet nélkül, mely kiváló táptalajt
ad a Magyarországra érkező külföldi tőkének. Az építőipar és ingatlanpiaci területen dolgozó szakemberek kezdőbére bruttó félmillió forint körül mozog, míg egy tapasztalt, vezető beosztású szakember akár bruttó másfél - kétmillió forintot is elkérhet.
Az építőipar mellett a mérnöki terület volt talán a leginkább fókuszban, az autóiparban tapasztalható lassulás miatt. Ezen a területen csökkent a toborzás mértéke is, viszont a bérek emelkedése az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra sem állt le.
Idén egyértelműen Kelet-Magyarországé volt a rivaldafény az újonnan megnyíló fejlesztési központok, illetve az új beruházások és bővítések terén. Ebből adódóan a bérek is ebben a régióban mutattak nagyobb változást. A legfőbb változás a bérnövekedés eloszlásában mutatkozik. A junior bérek minimálisan növekedtek a tapasztalattal nem rendelkező jelöltek esetében, viszont erősen növekedtek a tanulmányaik mellett dolgozók körében. A szeniorok bére tovább nőtt, főleg a speciális tudással rendelkező vagy szakmai támogatásra képes jelölteknél. Még fontosabb kérdéssé vált a bér mellett a tervezhető karrierút, és a vállalat reakcióideje a változásokra.
A kezdőfizetések jellemzően bruttó 475.000-500.000 forint között mozogtak, 5 év tapasztalattal pedig ennek már közel a duplája, bruttó 750.000-1.100.000 forint volt az átlag.
Az IT-s bérek növekedése 2019-ben sem állt meg, mivel a piac továbbra sem rendelkezik elegendő, jól képzett szakemberrel. A legkeresettebb szakemberek még mindig a szoftverfejlesztők, de jelentősen megnőtt a kereslet a Data Scientist, Machine Learning és Devops mérnökök iránt is.
Az IT területén a versenyképes fizetési csomag fogalma is megváltozott, míg az elmúlt években csak a top cégek tudtak akár 20-25%-kal magasabb béreket adni, mint a piaci átlag, addig mára egyre több vállalat nyújt kimagasló kompenzációs csomagot. Akár 200.000-300.000 forintos eltérés is lehet két hasonló munkatapasztalattal rendelkező szoftverfejlesztő bérében, attól függően, hogy hol dolgoznak.