Még közelebb érkeztük a Visual Studio 2010 és a .NET Framework 4 végleges megjelenéséhez, a csomag RC-változata hétfőtől letölthető az MSDN-előfizetők számára, szerdától pedig bárki hozzáférhet.
Többszálúság és csoportmunka
Az új Visual Studio 2010 és a .NET 4.0 platform egyik legnagyobb újítása, hogy elérhetővé teszi a közepesen felkészült fejlesztők számára is a párhuzamosan futó kódok megírását anélkül, hogy pontosan tudniuk kéne, hogy a háttérben mi történik. Nem kell foglalkoznunk a szálak időzítésével, egyeztetésével és azzal, hogy biztosítsuk a megosztott objektumok integritását, azaz mélységekbe menő hangolás nélkül is kihozhatjuk a mai sokmagos és hardverszintű többszálúságot (Hyper Threading) támogató processzorokból a teljesítményt; mindez hagyományos feljesztőeszközökkel nagyon körülményes lenne. A .NET Framework kapcsán kisebb erőforrásigényt, jobb szemétgyűjtő-algoritmust és monitorozási lehetőségeket ígér a Microsoft. Sok régebbi programunk azonban nem fog újrafordítás nélkül lefutni, mert biztonsági és szabványosítási törekvések miatt néhány alapvető változtatásra is sor került a rendszerben.
Az intelligens forráskód-szerkesztőt újraírták, és WPF (Windows Presentation Foundation) alapokra helyezték, ami kiterjeszthetővé teszi a rendszert, de teljesítményére sok panasz érkezett, így ezt azóta jobbára orvosolták is (lásd alább). Az IntelliSense képességeit kiegészítendő megjelent a konkurens Javában már régen elérhető gyorskereső, amely az összes osztály és függvény neve között keres, így több száz vagy akár ezer forrásfájlból álló projektben is pillanatok alatt megtalálhatjuk azt, amit szeretnénk.
A nagyobb projekteket, a fejlesztők együttműködését segíti a kód-előnézet ablak (Code Definition Window), ami automatikusan belekukkant az egy szinttel alábbi forráskódba, függvényimplementációba, így pillanatok alatt megnézhetjük, hogy például a bemenő paraméterekre milyen feltételek vonatkoznak. A több fejlesztő által közösen gondozott forráskódok áttekintését segíti a hívás-hierarchia (Call Hierarchy), amely kilistázza, hogy az aktuális függvénybe kik hívnak bele, és ez a függvény milyen további függvényekre támaszkodik. Ezzel sokkal hamarabb megérhetjük a rendszer működését, mintha csak a forráskódsorokat pásztáznánk a szemünkkel.
Új lehetőségek segítik a kód áttekintését.
Kibővültek a tesztalapú fejlesztés lehetőségei (Test Driven Development, TDD), amelynek lényege, hogy még kifejtésük (implementation) előtt használjuk a függvényhívásokat, így nem esünk ki a gondolatmenetből, a hivatkozott implementációs vázakat a Visual Studio egy kattintásra legenerálja utóbb. Ezt már nem csak függvényekkel, de osztályokkal, felsorolásokkal (enum) és változókkal (property) is megtehetjük a 2010-es kiadásban.
Új nyelvek, új platformok
A Visual Studio 2010 támogatja az F# funkcionális nyelvet, ami akkor hasznos, ha bonyolult listakezelésre, matematikára vagy rekurzív függvényekre van szükségünk, hiszen azokat jóval elegánsabban lehet megfogalmazni ilyen környezetben. A 2010-es Studio teljes körű Silverlight 2-támogatással rendelkezik, amelynek logikáját már nem JavaScriptben, hanem .NET-ben lehet fejleszteni. Ezzel a kiegészítéssel a platform már méltó "ellenfele" az Adobe Flash-nek, bár tegyük hozzá, hogy még így is évekbe fog telni, amire komolyabb piaci részesedést szerezhet meg a már jól bevált Adobe platformtól.
Szerencsére a C++ fejlesztőkről sem feledkezik meg a Microsoft, így az MFC-könyvtárakat, Windows 7-osztálykönyvtárakat is kiadják a C++-os csapatnak is. Emellett áttérnek a .NET platformot célzó nyelvek esetén már bevett MSBuild fordítási megoldásra, amitől jobban konfigurálható fordítást várhatunk. A SharePoint, mint a Microsoft kiemelt terméke, a fejlesztőeszközben is helyet kapott, így a beépített sablonok között már SharePoint-sablonok is találhatók.
A béta 1-nek nem része, de a Microsoft saját felhőplatformjára, a Windows Azure Platformra is lehet majd fejleszteni a végleges 2010-essel. Ez nagyban hasonló rendszer, mint a Google App Engine, azaz biztosítják az alkalmazásplatformot, adatbáziskezelőt. Nagy előnye a Google megoldásához képest, hogy .NET platformon lehet fejleszteni rá, ami az üzleti szférában elterjedtebb, mint a kicsit extrémnek számító Google-kedvenc, a Python.
Egyszerűbbé vált a bővítmények kezelése.
Késni fog, hogy jobb legyen?
Az RC változat a kiadás előtti utolsó lépés, amelynek célja, hogy a fejlesztők adhassanak egy végső visszajelzést, értékelést a termékről. A fejlesztői szoftvercsomag végleges kiadásának eredeti, március 22-ei dátumát április 12-re módosította a Microsoft, hogy a bétatesztelők által felfedezett teljesítménybeli hiányosságokat legyen idő orvosolni.
Hétfőn tették lehetővé az MSDN-előfizetőknek az RC-kiadás letöltését, de aki nincs a fejlesztői hálózatban, szerdától az is hozzájuthat a szoftverhez. A Visual Studio 2010 további újdonságai közé tartozik, hogy fejleszthetők vele alkalmazások a Microsoft SharePoint csoportmunka platformra, Windows 7-re és a Windows Azure felhőplatformra is. Az InfoWorld munkatársait lenyűgözték a második béta kiadás képességei.
S. Somasegar, a Microsoft fejlesztői részlegének első alelnöke a blogján köszönetet mondott az eddigi visszajelzésekért: "A Release Candidate kiadás célja, hogy további visszacsatolást nyerjünk a felhasználóktól, bebiztosítva, hogy sikerült megoldanunk a teljesítmény-problémákat. Szignifikáns fejlesztéseket eszközöltünk a nagyobb sebesség érdekében, különösképpen a betöltő mechanizmusok, a gépelés, a fordítás-összeállítás és hibakeresés terén."
Mint Jason Zander, a fejlesztői részleg általános menedzsere hétfői blogbejegyzésében közzétette, rengeteg észrevételt kaptak a Visual Studio 2010 Beta 2 és a .NET Framework 4 kapcsán. "Különösen sokan foglalkoztak a teljesítménnyel, amivel akkor még nem zárkóztunk fel és ez hátráltatta a termék befogadását a fejlesztők részéről." Mint részletezte, a visszajelzések némelyike a kezelőfelület válaszkészségét célozta (például rajzolás, menük, távoli hozzáférés), mások a szerkesztés (gépelés, görgetés, IntelliSense), a hibakeresés, alkalmazás-összeállítás (build) és a projektek betöltési teljesítményét említették.
Zander blogjából kiderül, hogy a Microsoft nagyon komolyan vette a visszajelzéseket, számos privát egyeztetésre is sor került a hibabejelentőkkel, hogy pontosabb irányt szabhassanak a további fejlesztéseknek. Decemberben dőlt el, hogy kiterjesztik a Beta 2 periódusát, hogy még az RC megjelenése előtt véghezvihessék a szükséges finomításokat.
A Visual Studio 2010 RC a .NET Framework 4.0 RC-vel együtt letölthető a Microsoft oldaláról, az új Go Live licenc értelmében kereskedelmi célú alkalmazások fejlesztésére is használható.