Hirdetés
. Hirdetés

Új cél a fintech szektorban: neobankká válni

|

Már jó ideje formálódik egy kisebb trend a fintech szektorban: érett vállalatok kísérleteznek neobanki termékpaletta kialakításával.

Hirdetés

A kriptovaluta-kereskedéssel vagy vállalati költségmenedzsmenttel foglalkozó fintech cégek olyan piaci szereplők, akiknek a fő tevékenysége eltér a klasszikus banki szolgáltatásokétól. Közülük két Magyarországhoz közeli játékost mutatunk be.

Fordított utat jár a Bitpanda

Sokaknak újdonság lehet, de szomszédunkban van egy a nemzetközi porondon is ismert fintech óriás, az osztrák Bitpanda. A vállalat kriptovaluta-kereskedőként kezdte működését. Tőzsdei kínálatát fokozatosan bővítette különböző eszközökkel: a kriptovalutákat nemesfémek, tőzsdén kereskedett befektetési alapok, valamint technológiai vállalatok részvényei követték. Az alapítók azonban nem csak a kereskedési jutalékokból akartak megélni, és mertek nagyot álmodni.

Hirdetés

A kulcs a befektetések lehetőségeinek bővítése volt. Az alap adásvételi ügyletek mellett a Bitpanda könnyen likvidálhatóvá tette a befektetéseket, és hasznos szolgáltatásokhoz kötötte azokat. A Bitpanda Pay felületéről közvetlenül utalható euró külső bankszámlákra, a befektetéseket azonnal pénzre váltva. Így akár barátoknak is lehet pénzt küldeni, és a számlákat is be lehet fizetni. A mindennapi vásárlásokat a Bitpanda Card segíti, amellyel Visa elfogadóhelyeken lehet akár bitcoin egyenlegből is fizetni. A jövőre kellő hangsúlyt helyező ügyfelek pedig a Bitpanda Savings megoldással személyre szabott megtakarítási terveket kaphatnak.

Kijelenthető, hogy a Bitpanda fordított utat jár be a legnagyobb neobankokhoz képest. Utóbbiak lassan kezdik észrevenni a kriptovaluták népszerűségét és a kereskedési szolgáltatások lehetőségeit. Ezért egyre többen jelentenek be együttműködéseket, vagy indítanak el saját kereskedési felületeket. Mindeközben a Bitpanda már meglovagolta a kriptovaluták népszerűségét, és ezáltal jelentős ügyfélbázist épített fel, amelyet újonnan bevett banki szolgáltatásokkal céloz.

Vágtat a bolgár unikornis

A Payhawk lett Bulgária első unikornisa, azaz egymilliárd dollárt érő privát startup cége. A termékpaletta ékköveit a vállalati költségkártyák jelentik. Ezeket a bankkártyákat vállalati kiadásokra használhatják fel a munkavállalók, például egy üzleti úton vagy egy tankolás során. Legfőbb előnyük, hogy egy központi felületen összesítik a költségeket, ezáltal könnyebbé válik a költség- és pénzkezelés egy adott cég pénzügyi osztályának. Számos fintech cégnek elég is lenne ennyit kínálnia ahhoz, hogy milliárd dollárra értékeljék a külső befektetők. A Payhawk azonban ennél többet ad.

Minden ügyfél kap egyrészt egy IBAN-számmal ellátott bankszámlát, ami egyáltalán nem bevett szokás a versenytársaknál. Erről a számláról szabadon lehet pénzt utalni és számlákat befizetni. Az ügyfelek mozgásterét ezen túlmenően széles bankkártyakínálat is bővíti: az alkalmazottak kaphatnak debitkártyát, hitelkártyát és előre feltöltött bankkártyát is. Akkor sincs ok a félelemre, ha olyan helyen vásároltak, ahol nem fogadnak el bankkártyákat. A Payhawk ugyanis készpénzjóváírást is lehetővé tesz.

A Payhawknál - hasonlóan a Bitpandához - egyszerű a képlet. A startup először betört egy lehetőségekkel teli területre. Ez a kis- és középvállalati szegmens, amelyet a bankszektor elhanyagol, megbecsültségük messze elmarad a lakossági és nagyvállalati ügyfelekétől. A Payhawk egy nem feltétlenül létfontosságú, de mégis óriási haszonnal járó kkv-szolgáltatást vezetett be, ezáltal biztosította e körbe tartozó ügyfelei elégedettségét és elkötelezettségét. A vállalat az eredeti megoldást olyan banki alapokkal összekötve alkotta meg, amelyre a jövőben könnyen építkezhet, és jelentős vállalati banki szolgáltatóvá válhat.

A Peak kutató és tanácsadó csapata minden hónapban átfogó körképet készít a fintech világ mozzanatairól, azok bankszektorra, biztosítókra, IT szektorra és kormányzati szervekre gyakorolt hatásairól. A tanulmányokban részletesen foglalkozunk a különböző termékfejlesztési lépések stratégiai aspektusaival. A teljes körképpel, vagy annak egyes elemeivel kapcsolatban felmerülő kérdéseket a science@peakfs.io email címre várjuk.

A Fintech Világa Heti Hírlevelre feliratkozás >>>

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.