Láthattuk, hogy a szervezetek méretüktől függetlenül milyen lelkesen próbálgatták a mesterséges intelligenciát az elmúlt másfél évben, 2025 azonban a fordulat éve lesz, amelyben a kísérletezés helyébe az újragondolás, az innováció lép, mutatott rá az International Data Corporation (IDC) jelentésében (FutureScape: Worldwide IT Industry 2025 Predictions), amelynek részleteit webinár-sorozatban ismerteti.
A fordulatot olyan trendek tükrözik, mint például az AI ügynökök (agentek) megjelenése, a vállalati adatkörnyezet, infrastruktúra és felhőhasználat korszerűsítése és skálázhatóvá tétele, valamint a működés költséghatékonyságának, fenntarthatóságának és rugalmas állóképességének növelése, a kibervédelem erősítése.
Transzformációjuk előmozdítására a vállalatok 2028-ban világszinten már több mint 749 milliárd dollárt költenek majd mesterséges intelligenciát támogató technológiákra. Közvetlen AI-költésüket jövőre 67 százalékkal növelhetik az IDC előrejelzése szerint, így 2025-ben már 227 milliárd dollárt fordíthatnak AI képességek beépítésére - többet, mint amennyit a vezető szolgáltatók felhőalapú és digitális szolgáltatásaiba fognak beruházni.
- A mesterséges intelligencia fejlődésével jövőnk azon múlik, hogy stratégiai fordulatot véve a kísérletezést képesek leszünk-e fenntartható innovációvá alakítani - mondta az IT trendelőrejelzések bejelentésekor Rick Villars, az IDC csoportvezető alelnöke. - Miközben AI képességeiket fejlesztik, a vállalatoknak a relevanciára és a fontossági sorrendre ügyelve a találékonyságot kell előtérbe helyezniük, hogy rugalmas állóképességüket erősítve az adatvezérelt világban boldoguló szervezetté válhassanak.
Feladatlista informatikai vezetőknek
FutureScape 2025 kutatásában az IDC a globális vállalati ökoszisztéma következő 12-24 hónapját formáló, külső tényezők mellett a kihívásokat is vizsgálja, amelyekkel a fejlett technológiát bevezető, építő, integráló és irányító IT csapatok szembesülnek.
Iparági trendelőrejelzései között rámutat például, hogy 2025-ben az IT vezetők a vállalati AI-használat dokumentálására fognak összpontosítani, hogy az eddigi kísérletezésből továbbléphessenek a bevételhozó felhasználás felé. Meg kell teremteniük a mesterséges intelligenciára épülő alkalmazások automatikus méréséhez és optimalizálásához szükséges, biztos alapokat, ami az informatikai környezet további modernizálásához is elengedhetetlen.
A bevezetett generatív AI alkalmazások sikerét azonban olyan tényezők akadályozhatják, mint a fejlesztők hiánya, a költségek növekedése, az infrastruktúra elégtelen teljesítménye, valamint az informatikai terület és az üzletágak gyenge együttműködése. Az IDC szerint a szervezetek 30 százaléka újragondolhatja generatív mesterséges intelligenciára fordított beruházásait, ha ezeket az akadályokat nem tudja elhárítani.
Sok vállalati IT csapat a nagy nyilvánosságot kapó zsarolóvírus támadások hatására továbbra is legfontosabb teendői közé sorolja a kibervédelem és a rugalmas állóképesség erősítését, mutatott rá az elemző. Ha egy szervezet nem tud alkalmazkodni a fenyegetéskörnyezet fejlődéséhez és az AI mind kiterjedtebb alkalmazásához, akkor az üzleti eredményeket sem tudja elérni, amelyeket a mesterséges intelligencia bevezetésével eredetileg megcélzott.
Copilotok evolúciója
Trendelőrejelzésében az IDC a copilotok nyomában érkező AI ügynökökre, a mesterséges intelligenciára épülő alkalmazások további átalakulására is felhívja figyelmet. Ezek a teljes mértékben automatizált szoftverkomponensek a vállalati tudásbázist használva felmérik a helyzeteket, és önállóan, vagy az ember minimális beavatkozása mellett intézkednek.
Az AI alapú automatizálás támogatásához különösen a nagyvállalatok a meglévő adatsilókat lebontva olyan adatarchitektúrát alakítanak ki, amely az adatokat termékként (data-as-a-product) teszi elérhetővé a különböző alkalmazások számára, a folyamatok így ismételhetővé, az eredmények pedig megbízhatóvá válnak. Hasonló célt szolgálnak az egységes AI platformok is, amelyeken a vállalatok a mesterséges intelligencia használati eseteit a legmegfelelőbb képességekkel támogathatják, és hatékony módon terjeszthetik ki szervezeti szintre, így nagyobb üzleti hatást, jobb eredményeket érhetnek el.
Hatékonyabb és fenntarthatóbb működést ígérnek az AI keretrendszerek is, amelyek nagyobb energiahatékonysággal, az erőforrások optimalizálásával és az e-hulladék csökkentésével segítik a vállalatokat a mesterséges intelligencia környezeti hatásának minimalizálásában. A következő két évben is meghatározó technológiai trend lesz a felhőkörnyezet korszerűsítése. Az elemző szerint a felhőarchitektúrájukat sikeresen modernizáló vállalatok költségek és üzemeltetés szempontjából egyaránt hatékonyabb és fenntarthatóbb IT működésre számíthatnak, alkalmazásaikat és munkaterheléseiket így nagyobb teljesítménnyel futtathatják, és beruházásaik is jobban megtérülnek.