A számítógépes munka egészségkárosító hatásai régóta ismertek: a monitort bámulva nem pislogunk eleget, és kiszáradhat, begyulladhat a szemünk, a görcsös, merev testtartás pedig gerincbántalmak kialakulásához vezethet. Európában sok millióan szenvednek olyan nyaki és hátfájdalomtól, ami megelőzhető lenne egy kis testmozgással. Ezen a problémán segíthet egy hasznos kis fejlesztés: egy szenzor, amelyik figyelmeztet, ha túl sokáig maradunk mozdulatlanok.
A City University of Hong Kong kutatócsoportja által kifejlesztett, nyakon viselhető érzékelő működése a piezoelektromosságon alapul: ez az energia anyagok összenyomása vagy másfajta igénybe vétele során keletkezik. A tudósok két piezoelektromos anyagrétegből hajtogatták ki azt az origami szerű struktúrát, amely mozgás hatására deformálódik, és töltést küld egy mikrovezérlőhoz, ami 95 százalékos pontossággal képes regisztrálni a mozgást, az eredményt pedig elküldi a számítógépnek. Ha az eszköz viselője nem mozdítja meg a nyakát vagy a vállát félóránként legalább tízszer, figyelmeztető üzenet jelenik meg a képernyőn.
Az aprócska érzékelő könnyen elhelyezhető a testen, és kiválóan alkalmas az inaktivitás mérésére. A kutatók már szabadalmaztatták a technológiát, így jó esély van rá, hogy a mozgáshiányra figyelmeztető szenzor hamarosan kilép a laboratórium falai közül, és távmunkás életünk szerves részévé válik.