Riasztónak nevezte brit törvényhozók egy csoportja, hogy a Facebook, a Google és a Twitter stábjában csupán néhány százan foglalkoznak a több milliárdnyi felhasználói fiókban esetlegesen megbúvó nemkívánatos tartalmak kiszűrésével.
"Ezek a vállalatok egy nemzetek feletti jogi státusz mögé bújnak, hogy mentesüljenek a felelősség alól, és visszautasítják a felelősségteljes viselkedést, ha ezzel rontanak a márkahírnevükön." - olvashatjuk a brit alsóház által kinevezett bizottság jelentésében.
Ha ezek a vállalatok nem szüntetik meg ezt a problémát és szolgáltatásaik az internet vadnyugatává válnak, elvesztik megbízható szolgáltatói hírnevüket, utal az esetleges következményekre a jelentés.
A jelentés szerint az internet felhasználása emberek radikalizálására és terrorcselekmények támogatására az egyik legnagyobb fenyegetés, amellyel az országoknak szembe kell nézniük, példaként megemlítve, hogy a Twitter nem jelenti proaktívan az extrém tartalmakat a bűnüldöző szerveknek.
A bizottság véleménye szerint csupán csepp a tengerben az a 125 ezer fiók, amelyet 2015 közepe és 2016 februárja között a Twitter terroristákhoz kapcsolódónak minősített, csakúgy, mint a Google által 2014-ben az internetről eltávolított több mint 14 milliónyi extrém tartalmú videó.
Az érintett vállalatok úgy tájékoztatták a bizottságot, hogy alkalmazottaik egy csoportja manuálisan kutat online extrém tartalmak után, amelyek eltávolít, az érintett fiókokat pedig törli. A Twitter arról számolt be, hogy náluk több mint 100 munkavállaló végzi ezt a tevékenységet, míg a Facebook és a Google nem adott meg számot.
A jelentés beszámol arról is, hogy a rendvédelmi szerveket komoly aggodalommal tölti el, hogy a terrorszervezetek, többek között az Iszlám Állam egyre nagyobb mértékben használják a közösségi szolgáltatásokat propaganda, kommunikációs és toborzási célokra.
Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a terrorizmus elleni háború megvívására, amelynek modern frontvonalát az internet képezi. Annak fórumai, üzenőfalai és közösségi média platformjai az Iszlám Állam és más terrorista csoportok éltetőelemei, amelyeket toborzásra, finanszírozásra és ideológiájuk terjesztésére használnak, mondta Keith Vaz brit parlamenti képviselő, a bizottság elnöke.
A törvényhozók azt ajánlják, hogy a közösségi média szolgáltatók munkatársai a londoni rendőrség speciális terrorellenes csoportjával, a CTIRU-val együttműködve végezzék munkájukat.