Vincent Pang alelnök azt mondta, hogy néhány vállalat érdeklődést mutatott mind egy hosszabb távra szóló megállapodás, minde egy egyszeri transzfer iránt, de a cégek nevét és számát nem volt hajlandó megadni.
Pár céggel tárgyalunk, de hosszú út vezet még a megállapodásig, mondta washingtoni látogatásán Pang. Érdeklődést mutattak, tette hozzá, megjegyezve, hogy a tárgyalások alig pár hete zajlanak és egyelőre részletek nem kerültek szóba.
Az amerikai kormány attól tart, hogy a Huawei berendezései kémkedésre használhatók, emiatt indítottak kampányt annak elérésére, hogy a szövetséges országok se alkalmazzák a kínai gyártó berendezéseit 5G hálózataikban. A Huawei többször is visszautasította a vádakat.
Jelenleg nincsenek amerikai 5G szolgáltatók, és a Huawei-rivális Ericcson, valamint Nokia termékei drágábbak. mint a kínai gyártóé.
Májusban a Huawei-t, a világ legnagyobb telekommunikációs berendezés gyártóját az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma tiltólistára helyezte, mivel szerintük nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek a kínai vállalat termékei.
Washington bűncselekmények - banki csalás, az Irán elleni amerikai szankciók megsértése, ipari titkok ellopása - elkövetésével is vádolja a vállalatot, amelyeket a Huawei tagad.
A Hauwei elleni szankciókkal ki akarják zárni a kínai vállalatot az amerikai telekommunikációs ellátási láncból.
Ren Zhengfei, a Huawei alapítója és vezérigazgatója vetette fel a múlt hónapban azt az ötletet, hogy egyszeri díjért hozzáférést biztosítanak a Huawei 5G szabadalmaihoz, licenceihez, kódjához és know-how-jához, de eddig nem lehetett tudni, hogy mutatnak-e bármilyen érdeklődést az ajánlat iránt az amerikai cégek.
Egy, a Reutersnek adott szeptemberi interjújában a Kereskedelmi Minisztérium egy tisztségviselője szkepticizmusát fejezte ki Ren ajánlatával kapcsolatban.
Nincs realitása annak, hogy a telekom szolgáltatók megveszik a berendezéseket, majd saját maguk menedzselik az összes hardvert és szoftvert, mondta a hivatalnok. Ha vannak az eredeti szoftverben beépített szoftverhibák, nem lehet ezeket felderíteni, és bármikor aktiválhatják azokat, még akkor is, ha a szoftverkódot megkapják a mobilszolgáltatók, tette hozzá.
Pang nem akart jóslásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mikor történhet megegyezés. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a platform folyamatos fejlesztéséhez szükséges kutatási-fejlesztési tevékenység komoly költségekkel jár a vállalatok részéről.
A Huawei sok milliárd dollárt költött 5G technológiája fejlesztésére 2009 óta.