Valódi áttörésnek tekinthető a hazai kriptogazdaságéletében, hogy Pénzügyminisztérium tavaszi adócsomagjában meghatározott elvek szerint 2022. évtől leegyszerűsödik a kriptoeszközök utáni adózás, emellett jelentős adócsökkentéssel számolhatnak az érintettek.
A Blockchain Magyarország Egyesület A Kriptoadózásról egyszerűen című eseményéndolgozta fel a hírt a szektor méltán elismert szakmai képviselőivel.
A Blockchain Magyarország Egyesület által kidolgozott javaslat nyomán a Pénzügyminisztérium tavaszi adócsomagjában 2022-től a kripto eszközök utáni adózás folyamata jelentősen változik.
A Parlament által múlt héten elfogadott SZJA adózási törvény módosításnak köszönhetően azonban a kripto piac nem csak szabályozott környezetbe lép, hanem az eddig ismert hozzávetőlegesen 30%-os adózással szemben, már csak 15% a kripto jövedelemből származó adó kulcsa.
Az esemény megnyitóját Kalocsai Kornél a Blockchain Magyarország Egyesület elnöke kiemelte, hogy a törvénymódosítás jelentősége az is, hogy a kripto eszközök fogalma először jelent meg magyar jogszabályban - bár korábban említve volt a pénzmosás és terrorizmust megelőző törvényben virtuális fizetőeszközként - ezáltal a fogalom definiálása is megtörtént.
A Kriptoadózásról egyszerűen című meetup egyik fő szakmai vendége Szatmári László, a Pénzügyminisztérium adóügyi főosztályvezetője volt. A PM képviselője vázolta a törvénymódosítás pontjait és megköszönte a Blockchain Magyarország Egyesület jogszabályelőkészületi szakaszban vállalt szakmai munkáját.
A főosztályvezető elismerte, hogy a kriptovaluták világa egy szabályozatlan környezet volt korábban, ahol bár bevétel keletkezett, jogszabályi meghatározás nélkül csupán "egyéb" jövedelem volt, aminek az adóterhe magasnak tekinthető.
A 2022. január 1-jétől hatályba lépő SZJA törvény alapján a bányászatból és kereskedésből származó haszon után, jövő évtől csupán a 15% személyi jövedelem adót kell megfizetni, a szociális hozzájárulást nem. Akik az elmúlt öt évben egyáltalán nem adózták le a kriptoeszközökből származó jövedelmet, adóamnesztiát kapnak és visszamenőleg is megtehetik büntetés nélkül.
A bejelentést és a közönség kérdéseit követően Glaser Anita, a hazai kriptóadózásszakértőprezentált arról, hogy mi is a teendő, ha a magánszemélyek Bitcoin jövedelmüket legálisan szeretnék bejelenteni.
A meetup második felében kivételesen magas színvonalú kerekasztal beszélgetést moderált Kalocsai Kornél, melynek központi témája a módosítások piaci hatásai voltak. A kerekasztal beszélgetésnek tagja volt Debreczeni Barnabás a MrCoin.hu alapítója, Mogyorósi Attila, a CoinCash alapítója, valamint David Taylor, a Kripteus nevű, kriptoeszközökre szakosodott cégcsoport társtulajdonosa.