Az Apple Safari webböngészője sosem volt olyan népszerű, mint a világpiaci részesedését uraló Google Chrome, de hosszú idő óta szilárdan tartotta a "második leggyakrabban használt browser" címet. Az új adatok azonban arra utalnak, hogy a Safari hamarosan elveszíti második helyét a rangsorban a versenytársakkal szemben.
A StatCounter kimutatása szerint a Safari 2022 januárjában továbbra is a második leggyakrabban használt asztali webböngésző a világon, de két versenytársa közel áll ahhoz, hogy átvegye a pozícióját.
Míg a Safarit az asztali felhasználók 9,84 százaléka használja, a Microsoft Edge közvetlenül mögötte áll 9,54 százalékos piaci részesedéssel. A Firefox, amely 2021 januárjában még csak 8,1 százalékot ért el, az elmúlt hónapok során új felhasználókat szerzett, és az asztali számítógépeken 9,18 százalékos piaci részesedése van. Nem meglepő módon a Google Chrome még mindig az első 65,38 százalékkal.
Összehasonlításképpen, 2021 januárjában az asztali felhasználók még 10,38 százaléka Safarival böngészett a világhálón, ami arra utal, hogy az Apple szoftvere egyre inkább teret veszít más alternatívákkal szemben. Ha a Safari felhasználói köre továbbra is ebben az ütemben erodálódik, akkor a következő hónapokban valószínűleg a harmadik vagy negyedik helyre csúszik vissza a rangsorban.
Bár a StatCounter, sőt az Apple sem közöl részleteket arról, hogy miért veszíti el a Safari a felhasználóit, néhány feltételezés azért van ezzel kapcsolatban. A Safari az Apple-eszközök, például az iPhone és a Mac alapértelmezett webböngészője, ami hozzájárul, hogy világszerte a második leggyakrabban használt webböngésző legyen.
Tavaly az Apple bevezette a Safari teljesen újratervezett változatát, amely egyesítette a címsor és a lapszalagos sávot. A frissítéssel azonban néhány felhasználók egy része elégedetlen volt, ami arra késztette az Apple-t, hogy visszaállítsa a Safari régi dizájnját, és az új felületet opcionálissá tegye. Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy sok felhasználót megakadályozzon egy másik browserre vaaló áttérésben.
Ráadásul a Safariból hiányzik néhány fontos funkció is, amelyeket más webböngészőkben megtalálható, olyannyira, hogy egyes fejlesztők az Apple webböngészőjét "az új Internet Explorernek" is nevezik. Mivel a Safari az iOS-hez és a macOS-hez van kötve, az Apple-nek időbe telik, amíg új funkciókat és biztonsági javításokat tartalmazó frissítéseket ad ki.
Azaz, ha a vállalat nem veszi komolyabban a Safarit, elkerülhetetlen, hogy egyre többen fognak más lehetőségekre váltani, még akkor is, ha a Safarinak olyan adatvédelmi funkciói és optimalizációi vannak, amelyeket egyetlen más böngésző sem kínál. A usereket ugyanis a felhasználás közben megmutatkozó funkcionalitás motiválja elsősorban.