Az adatlopási incidensek egyre súlyosabbak, ahogy a kiberbűnözők a szellemi tulajdonokra vetik ki hálójukat, melynek következtében komoly sérelmet szenved a megtámadott cégek reputációja.
Candace Worley, a McAfee alelnöke és vezető technológiai stratégája szerint a szervezeteknek egy biztonsági kultúra kialakításával fokozniuk kell a védelmi erőfeszítéseiket, hangsúlyozva, hogy minden alkalmazott része a védelmi rendszernek, nem csak az IT-részleg.
A fenyegetések kivédése érdekében alapvető fontosságú a vállalatok számára egy holisztikus megközelítés alkalmazása, amely nem csupán egy integrált biztonsági megoldás alkalmazását jelenti, hanem egy jó biztonsági higiénia kialakítását is.
A McAfee kutatásának néhány fontos megállapítása:
- Az adatokat a legkülönfélébb módszerekkel lopják el, nincs egyetlen domináns technika. A kiberbűnözők leggyakrabban adatbázisokban, felhős alkalmazásokban és USB meghajtókon tárolt információkat tulajdonítanak el.
- A személyes azonosításra használható információk és a szellemi tulajdonok ellopásának van a legnagyobb negatív hatása a válaszadók 43 százaléka szerint.
- A válaszadók 52 százaléka szerint a vállalatoknál legfőképpen az IT-részleg hibájának tulajdonítják az adatvesztéseket, míg ebben a vonatkozásban az üzleti tevékenységet végzők kerültek a második helyre 29 százalékkal. A pénzügyeseket és a jogászokat csak alig teszik felelőssé (12, illetve 6 százalék).
- A biztonsági technológiák továbbra is izoláltan működnek, a válaszadók 81 százaléka szerint külön védelmi előírások vagy menedzsment konzolok tartoznak a felhőhozzáférés szabályozásához és az adatvesztések elhárításához.
- Nincs megfelelő elszámoltatás: az informatikus válaszadók 55 százaléka szerint a felsővezetőknek el kellene veszíteniük az állásukat súlyos adatvesztések esetén, ráadásul 61 százalékuk azt állítja, hogy a felsővezetők, akikkel együtt dolgoznak, lazább biztonsági szabályokat várnak el tőlük saját maguk számára.
- Az informatikusok teszik a dolgukat, közel kétharmaduk állította, hogy további biztonsági megoldásokat vásárolt az elmúlt 12 hónapban a védelem fokozása érdekében. A válaszadók úgy hiszik, ezek segítségével a korábbi adatlopások 65-80 százaléka megakadályozható lett volna.