A Fujitsu "State of Orchestration 2018/19" című IT-döntéshozói felméréséből1 kiderült, hogy a vállalatok jelenleg átlagosan kilenc különböző felhőszállítóval vannak kapcsolatban, egyharmaduknál pedig 10 és 20 közé esik a partnerek száma. Egyre inkább normává válik a "cloud only" és a "cloud first" stratégiák követése - jelenleg a szervezetek egyötöde (21%) határozza meg így felhőstratégiáját, szemben az egy évvel ezelőtti 12%-kal2. A "cloud-only" szervezeteknél jellemzően több felhő működik, a szállítók átlagos száma pedig 13.
A résztvevők a felhőszállítók további diverzifikálódására számítanak. Közel kétharmaduk (64%) szerint a többfelhős működés egyre meghatározóbb szerepet játszik majd felhőarchitektúráján belül a következő két évben.
A többfelhős működés terjedésével a válaszadók egyre inkább szeretnének úrrá lenni a komplexitáson. Háromnegyedük (76%) egyetért azzal az állítással, hogy a felhőalapú működés összehangolására feltétlenül szükség van a digitális átalakuláshoz - az előző évben 71% volt ez az arány2. A megkérdezett IT-döntéshozók túlnyomó része azonban úgy nyilatkozik, hogy a valóság messze elmarad ettől az igénytől: 82%-uk gondolja úgy, hogy javítani kellene szervezeténél az összehangolás hatékonyságát. Ezzel kapcsolatban a költségeket (55%) és a legmegfelelőbb partner kiválasztásának nehézségét (51%) említették a két legfőbb akadályként. A minta szinte egésze (91%) szeretné könnyebben mozgatni a feladatokat a felhők között.
A többfelhős működés terjedésével a láthatóság és az ellenőrzés válik a két fő prioritássá
A többfelhős működés összehangolásával kapcsolatos elvárások közül a láthatóságot és az ellenőrzést említették a legtöbben (62%). A második helyen a költségtakarékosság (49%), majd pedig az egységes felhasználói élmény nyújtásának igénye (46%) áll. A költségmegtakarítás megelőzte az irányítást (governance) az elvárt előnyök listáján - tavaly ezt még a harmadik helyen említették².
A vizsgálat hangsúlyozza, hogy napjaink vállalatai valóban stratégiai területnek tekintik a felhőműködést. A megkérdezettek 67%-a elmondása szerint nagymértékben függ a felhőtől az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások terén. Aggodalomra ad okot, hogy a válaszadók több mint fele (53%) nem rendelkezik házon belül megfelelő készségekkel a felhőkörnyezet eredményes felügyeletéhez.
Duncan Tait, a Fujitsu EMEIA-régióbeli vezetője így nyilatkozott: "Ha valaki azt gondolta volna, hogy a felhő sokszínűsége gyengülni fog, új felmérésünk eredményei alapján felülvizsgálhatja nézeteit. A Fujitsu State of Orchestration 2018/19 vizsgálatának fő üzenete, hogy a jövőben is velünk marad a többfelhős működés, sőt a felhőkörnyezetek komplexitása tovább erősödik. Ezt figyelembe véve nem meglepő, hogy a sokszínű felhőkörnyezetek működésének összehangolása bekerült az IT-döntéshozók prioritásai közé. Felismerték, hogy ez a sikeres digitális átalakulás megvalósításának egyetlen módja, amelyhez elsősorban a költségek kézben tartására és arra van szükség, hogy megfelelő technológiai partnert válasszanak a felhő bevezetéséhez, felügyeletéhez és üzemeltetéséhez."