Az amerikai kormány arra figyelmeztette a magas rangú tisztviselőket és más, "fokozottan célzott személyeket", hogy a szokásos telefonhívások és szöveges üzenetek helyett használjanak titkosított üzenetküldő alkalmazásokat, miután egy kiberbiztonsági incidens során hackerek állítólag kihasználhatták az amerikai hatóságok által az amerikaiak lehallgatására létrehozott rendszereket.
A múlt hónapban Washington azzal vádolta meg a "Salt Typhoon" nevű, állítólag Kínával kapcsolatban álló hackercsoportot, hogy példátlan kiberkémkedési kampányt folytatott amerikai távközlési vállalatok ellen. Peking többször is alaptalan rágalomként tagadta ezeket a vádakat.
"Ez a tevékenység lehetővé tette az ügyfelek híváslistáinak ellopását, és veszélyeztette a magánbeszélgetéseket korlátozott számú, igen célzott személy esetében" - áll az amerikai Kiberbiztonsági és Infrastruktúra-biztonsági Ügynökség (CISA) szerdán közzétett új biztonsági útmutatójában.
Az iránymutatás azt tanácsolta "a magas rangú kormányzati vagy politikai pozíciókban lévő, nagymértékben veszélyeztetett személyeknek", hogy a kommunikáció során térjenek át a végponttól végpontig titkosított üzenetküldő alkalmazásokra, más biztonsági vonatkozású ajánlások mellett. Bár az ügynökség nem támogatott egyetlen konkrét szolgáltatást sem, az olyan alkalmazások, mint a Telegram, a Signal és a WhatsApp titkosítást biztosítanak mind a bejövő, mind a kimenő üzenetekhez, ami mind a küldő, mind a címzettek számára fokozza az adatvédelmet.
A múlt hónapban a CISA sajtóközleményt adott ki, amelyben a biztonsági résért állítólag Kínával kapcsolatban álló szereplőket tettek felelőssé - elismerve, hogy az ellopott információk egy részét az amerikai kormány megfigyelési protokolljai alapján tárolták, amerikai gyanúsítottak "legális" lehallgatásának részeként.
A hackelés egyes, "elsősorban kormányzati vagy politikai tevékenységben részt vevő" személyek magánjellegű kommunikációját, valamint "bírósági végzés alapján az amerikai bűnüldözés által kért információk" adatait érintette - jegyezte meg az ügynökség.
Az amerikai törvényhozók a múlt héten egy szenátusi meghallgatáson kiberbiztonsági szakértőket hallgattak meg, hogy megtalálják a módját az amerikai távközlési cégek biztonságának megerősítésének, miután "nemzetünk történelmének legnagyobb távközlési hackertámadásaként" jellemezték az esetet.
Peking következetesen elutasította a washingtoni hackervádakat. A kínai külügyminisztérium a múlt héten azt mondta, hogy az Egyesült Államok a hackertámadásokkal kapcsolatos állításokat Kína becsmérlésére és az egyoldalú szankciók igazolására használja.
"Felszólítjuk az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a kiberbiztonsági problémák felhasználásával Kína bemocskolásával és becsmérlésével, és hagyjon fel a jogellenes egyoldalú szankciók bevezetésével" - jelentette ki Mao Ning kínai külügyminisztériumi szóvivő.