Barack Obama amerikai elnök január 17-én terjeszti elő a rendeltetése szerint a külföldön végzett elektronikus hírszerzésre szakosodott Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési gyakorlatára vonatkozó reformjavaslatokat - közölte pénteken a Fehér Ház.
Az NSA Amerika-szerte és külföldön is vitatott adatgyűjtési gyakorlatát a Moszkvába szökött informatikus, Edward Snowden leplezte le egy tavaly júniusban elkezdett kiszivárogtatás-sorozattal. Ennek felülvizsgálatára több munkacsoportot is felállítottak; ezek egyike még decemberben egy 46 pontból álló javaslatot terjesztett elő. A revízió közben Obama a törvényhozás tagjaival, a hírszerzés és a technológiai cégek vezetőivel és jogvédőkkel is konzultált.
Az elnök által bejelentendő változások Jay Carney fehér házi szóvivő szerint az Egyesült Államok nemzetbiztonsági képességeinek megőrzése mellett erősíteni fogják a magánélet sérthetetlenségének védelmét, és egyúttal növelni fogják az NSA tevékenységének áltáthatóságát is.
Obama a várakozások szerint korlátozni fogja a baráti országok vezetői elleni kémkedést, és meg fogja fosztani az NSA-t az amerikaiak millióinak telefonforgalmára vonatkozó adatok tárolásának jogától.
Az NSA kémkedése miatt a Washington és Berlin között kialakult konfliktus elsimítása érdekében Barack Obama szerdán amerikai látogatásra hívta meg Angela Merkel német kancellárt, aki ezt elfogadta.