A kínai űrprogram új fehér könyvet adott ki, amelyben feltérképezi a következő öt év ambiciózus céljait. A dokumentum számos javasolt projektet és nemzetközi együttműködési javaslatot tartalmaz, ami a legújabb jele annak, hogy Kína a világűr legjelentősebb humán szereplőjévé kíván válni - írja a The Debrief.
A 20. századi hidegháború idején az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti verseny gyakran a két szuperhatalom világuralmi céljaihoz háborúhelyettesítőként szolgált. A szovjet állam azóta összeomlott, de az orosz űrprogramot életben tartják. Most az Egyesült Államok új partnerre talált az űrversenyben azzal, hogy Kína is színre lépett. A két nagy ország terveit tekintve ez a verseny nem úgy néz ki, amelyben egyhamar győztest lehet hirdetni.
A fehér könyv szerint Kína tervei között szerepel egy földközeli objektumokat átfogó bolygószintű védelmi rendszer, egy űrforgalom-irányító rendszer, az űrszemétfigyelés korszerűsítése, különösen az alacsony Föld körüli pályán, és végül egy integrált "űr-Föld űrklímafigyelő rendszer".
Kína már bejelentette, hogy saját űrállomást tervez építeni Amerika régi űrriválisával, Oroszországgal együttműködve. A kínai kormány azt is elmondta, részt kívánnak venni a Föld nemzeteinek minden olyan erőfeszítésében, amely a világűrre vonatkozó nemzetközi szabályok megfogalmazására irányul. Emellett remélik, hogy számos más országgal együtt dolgozhatnak az űrtevékenységek hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatos kihívások megoldásában.
"Kína aktívan részt fog venni a nemzetközi kérdésekről és a vonatkozó mechanizmusok kidolgozásáról szóló megbeszéléseken. Például az űrkörnyezet irányítása, a földközeli objektumok megfigyelése és a velük kapcsolatos beavatkozás, a bolygó védelme, az űrforgalom irányítása, valamint az űrforrások fejlesztése és hasznosítása terén." - magyarázza a fehér könyv.
A The Debrief nemrégiben beszámolt a Kínai Nemzeti Űrügynökség törekvéséről, hogy Kína kiterjessze hatókörét a Naprendszerre. Ezek az erőfeszítések magukban foglalják egy kínai rover sikeres leszállását a Hold sötét oldalán, egy egypedíciót, amely a Holdon gyűjtött mintákkal sikeresen visszatér a Földre, víz felfedezését a Holdon, egy mérföldnyi széles űrhajó építésének terveit, egy mesterséges gravitációs kamra létrehozását, amely segíti az űrhajósok mikrogravitációs környezetre való felkészítését, sőt, még az első űrszelfit is egy Mars körül keringő űrhajóval.