A Telegram alapítóját, Pavel Durovot először hallgatta ki egy párizsi bíróság az ellene felhozott vádakról, több mint három hónappal letartóztatása után - jelentette pénteken az AFP hírügynökség egy meg nem nevezett forrásra hivatkozva.
A korábbi bírósági meghallgatások a technológiai milliárdos fogva tartásának feltételeivel kapcsolatos eljárási kérdésekre összpontosítottak. A Durov ellen felhozott vádak az üzenetküldő platform állítólagos részvételével kapcsolatosak számos bűncselekményben.
Durov állítólag két ügyvéd, David-Olivier Kaminski és Christophe Ingrain kíséretében érkezett a bíróságra. A vállalkozó azt mondta, hogy "bízik a francia igazságszolgáltatásban", de nem volt hajlandó kommentálni az ügy előrehaladását vagy az ellene felhozott vádakat.
Az orosz állampolgárságú férfit, aki Franciaország, az Egyesült Arab Emírségek és Saint Kitts és Nevis állampolgára is, augusztus 24-én tartóztatták le, miután Párizsban landolt. Durovot több bűncselekménnyel vádolták, többek között gyermekpornográfia terjesztésében való bűnrészességgel, valamint kábítószer-kereskedelem és pénzmosás lehetővé tételével. A vádak abból a feltételezésből erednek, hogy a Telegram laza moderálási szabályai lehetővé teszik az üzenetküldő rendszerrel való széleskörű visszaélést.
A milliárdost később 5 millió eurós (5,5 millió dollár) óvadék ellenében szabadon engedték, de amíg az ügye folyamatban van, nem hagyhatja el Franciaországot. Az ellene felhozott vádak némelyike akár tíz évig terjedő büntetést is vonhat maga után.
Durov hevesen tagadta a vádakat. Októberben a vállalkozó nyilvánosságra hozta, hogy az üzenetküldő szolgáltatás több országban is betartotta az adatvédelmi irányelveket, és az elmúlt hat évben bűnözőkről szóló információkat közölt a hatóságokkal.
A francia hírügynökség által idézett Durov egyik ügyvédje szerint "abszurd" azt gondolni, hogy ügyfele "részt vett" az üzenetküldő platformon keresztül elkövetett bűncselekményekben. Egy meg nem nevezett, a nyomozáshoz közel álló forrás az AFP-nek elmondta, hogy az egész jogi eljárásnak pozitív hatása van Franciaországban és máshol is, mivel a Telegram aktívabban kezdett el reagálni a jogi felszólításokra.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője augusztusban Durov őrizetbe vételét kommentálva kiemelte, hogy abszurd, hogy a vállalkozót a hálózatán keresztül elkövetett bűncselekményekért vonják felelősségre. Peszkov azzal viccelődött, hogy Párizs ugyanezzel az indokkal letartóztathatná a Renault vagy a Citroën vezérigazgatóit is.