A kiberbűnözésben az új sláger a cryptojacking, vagyis a kriptovaluta-bányász programok futtatása a gyanútlan számítógépeken.
A Symantec legújabb jelentése tavaly óta közel százszoros növekedésről számol be: a legnagyobb felfutás szeptembertől következett be, amikor a Bitcoin és az Ethereum árfolyama az egekbe szökött.
A kiberbűnözők arra használják az áldozatok számítógépes és felhő-kapacitását, hogy kriptovalutát bányásszanak. Egyszerű belépni erre a piacra, csak pár sornyi kód kell a bányászprogram működtetéséhez, és a lebukás veszélye is csekély, mert az áldozatok legtöbbször észre sem veszik a fertőzést.
Bár a cryptojacking nem olyan veszélyes, mint egy hagyományos vírus, azért nem is teljesen ártalmatlan, mert túlterhelheti a számítógépet, és a cégeknél a CPU használat felpörgése miatt jelentős költségnövekedést eredményezhet.
Jó hír ellenben, hogy a zsarolóvírusok visszaestek, és átlagban már csak feleannyit kérnek a titkosítás feloldásáért, mint 2016-ban. Viszont gyakran nem profitszerzésre, hanem - mint a NotPetya esetében - öncélú rombolásra használják őket.