A különböző területekre fókuszáló mesterséges intelligenciás fejlesztések ugyan közel sem csupán az elmúlt néhány hónapban kezdődtek el és korábban is jelentős érdeklődésre tartottak számot, a téma azonban csak azt követően került igazán reflektorfénybe, hogy az OpenAI nevű független cég novemberben elérhetővé tette a gépi tanulásra épülő szöveggenerátorát, a ChatGPT-t.
A februárra már több mint 100 millió aktív felhasználót meghódító szolgáltatás a legváltozatosabb témákban képes olykor megdöbbentően komplex szövegeket alkotni, amivel még az online keresőpiacot is új irányba terelte: a Microsoft több mint 10 milliárd dollárt fektetett az OpenAI-ba, így a ChatGPT képességei már a Bing Chat csevegőbotban is elérhetők, a Google pedig a saját fejlesztésű Barddal igyekszik felvenni a versenyt a konkurenciával.
A két gigászhoz hasonlóan szinte az egész tech szektor lázba jött a mesterséges intelligenciától. A Twitter saját "igazságkereső" chatbotot készít, a ChatGPT-t nemzetbiztonsági kockázatként azonosító Kína is harcba szólította a hazai fejlesztőit, az MI-szolgáltatásokat támogató hardverek piacvezető gyártója, az Nvidia tőzsdei értéke pedig nemrég átlépte a bűvös 1 billió dollárt. A korábban főként a játékiparra támaszkodó vállalat fellendülése jelzi, hogy elképesztő mennyiségű pénz áramlik most a mesterséges intelligenciába, a nagy zajban viszont nehéz eldönteni, hogy mely cégekbe érdemes igazán fektetni, és melyek azok, akik csak potyautasként lovagolják meg az új varázsszót.
A Die Welt ezért úgy döntött, hogy megpróbál utat mutatni a zajban, felállítva a legígéretesebb MI-vállalatok rangsorát. A német napilap ehhez az ARIAD Asset Management szakértőinek segítségét kérte, akik egy pragmatikus módszert alkalmaznak a mesterséges intelligenciás szcéna csúcsragadozóinak megtalálására: az egyes vállalatok által levédetett MI-szabadalmak mennyiségét veszik figyelembe 15 kategóriában, és hogy ezek mekkora részt tesznek ki az adott entitás összes szabadalmából.
Az ARIAD szerint így hatékonyan azonosítható, hogy mely szereplők járnak az élen az innovációban, ami hosszabb távon piaci versenyelőnyben, vagyis megtérülő befektetésekben ölthet testet. Ezt láthatjuk például a már említett Nvidiánál, amely még évekkel azelőtt kezdett jelentős pénzeket fordítani az MI-hez elengedhetetlen hardverek gyártására, hogy a csapból is ez a téma folyt volna, az utóbbi hónapokban pedig megduplázta a részvényei értékét. A mesterséges intelligenciás szabadalmak száma és az adott vállalat összes szabadalmához mért arányuk alapján a következő cégek törik az utat az algoritmusokra épülő jövő felé:
- UnitedHealth (USA): 165 MI-szabadalom, 45%-os aránnyal
- SenseTime. (Hongkong): 1650 MI-szabadalom, 42%-os aránnyal
- UiPath (USA): 188 MI-szabadalom, 37%-os aránnyal
- Baidu (Kína): 7650 MI-szabadalom, 22%-os aránnyal
- Adobe (USA): 1628 MI-szabadalom, 21%-os aránnyal
- ServiceNow (USA): 310 MI-szabadalom, 20%-os aránnyal
- Accenture (Írország): 1597 MI-szabadalom, 18%-os aránnyal
- Tu Simple (USA): 101 MI-szabadalom, 18%-os aránnyal
- Nvidia (USA): 1762 MI-szabadalom, 17%-os aránnyal
- Iflytek (Kína): 341 MI-szabadalom, 15%-os aránnyal
Ami a lista éllovasait illeti, a sort vezető UnitedHealthben egy közel 427 millió dolláros tőzsdei értékű egészségügyi konszernt tisztelhetünk, amely a szabadalmai közel felét a mesterséges intellgencia területén regisztrálta, és komplex szolgáltatásokat nyújt az egészségbiztosítástól az orvosi vizsgálatokig. A dobogó második fokán álló SenseTime egy jóval kisebb szereplő, mindössze 8,4 milliárdos becsült értékkel, ám a szabadalmai 42%-a MI-fókuszú, és olyan kulcsterületeket érintenek, mint a biztonság, a képalkotás, az autóipar és az egészségügy. A bronzérmes UIPath mesterséges intelligenciával hatékonyabbá tett üzemeltetési szoftvereket kínál, melynek köszönhetően az elmúlt fél évben jelentősen fellendült a papírjai árfolyama.
Az MI-éllovas vállalatok listájáról természetesen a nagyágyúk sem hiányoznak a kínai Baidutól az Adobe-n át az Nvidiáig, a Die Welt webes felületén is olvasható teljes, 25 szereplős mezőnyben pedig olyan közismert vállalatok szerepelnek, mint a Snap (14%-os MI-szabadalmi arány), a Google-anyacég Alphabet (11%), a Meta (10%), az Amazon (7%) és a Microsoft (6%). Európai szemmel viszont rossz hír, hogy mindössze négy EU-s cég verekedte be magát a listára az ír Accenture (18%), a svéd Elekta (13%) és a Raysearch Labs (4%), valamint a német Elmos Semiconductor (3%) képében, ami arra utal, hogy az öreg kontinens lemaradt az innovációban.
Az ARIAD Management vezető portfóliómenedzsere, Andreas Schubert ugyanakkor a lista kapcsán figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligenciás szabadalmak puszta aránya még nem garantál semmit:
"A szabadalmak 80%-a nem képvisel gazdasági értéket, ezért fontos, hogy kiderítsük, melyek az igazán értékes fejlesztések."
- üzeni Schubert. Magyarán az alapos felderítőmunkát még a hamburgi elemzőcég összeállítása sem spórolja meg az algoritmusok és a gépi tanulás világával szemezgető befektetőknek, kiindulási alapnak viszont megfelelő lehet a terület megismeréséhez. Ha pedig a Bloomberg Intelligence szakértőire hallgatunk, akkor fokozottan érdemes kiemelt figyelmet fordítani a mesterséges intelligenciával kapcsolatban álló vállalatokra, az elemzőcég nemrég megjelent kutatása ugyanis a következő 10 évre 42%-os átlagos éves növekedési ütemet jósol a generatív MI-iparágnak, amely így 2032-re már elérheti az 1,3 billió dolláros értéket.