A GBI Research kutatásai szerint a számítási felhők egyre szélesebb körben való elfogadottsága miatt a memóriachipek új fajtái jelennek meg a piacon, amelyek a megosztott szerverek és tárolóeszközökben fognak szolgálni.
A számítási felhők óriási memóriakapacitásokat kínálnak, mert erre az adattárolásnak egy új szegmensében – amelyet például jól jellemez az Apple iCloud szolgáltatása – hatalmas kereslet van. A folyamatos fejlesztések a memória IC-k iránti keresletet felpumpálják, ahogy a felhő infrastruktúrával és az adatközpontokkal szemben egyre magasabb tárolási és megbízhatósági igényeket támaszt a piac.
A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a jelentős rendszerteljesítményt hogyan lehet összepárosítani az alacsony infrastrukturális kiadásokkal, miközben az adatmennyiség folyamatosan növekszik. Ebben a folyamatban a technikai fejlesztések, különösen a NAND flash memóriák kulcsszerepet játszanak, mert a segítségükkel egyre több applikáció válik elérhető egy szerveren.
A DRAM-ok szintén kulcskomponensek a nagy számítógéprendszerekben. Például a Samsung „zöld” DDR3 DRAM-ját viszik, mint a cukrot, mert magas adatsűrűsége, alacsony energiafogyasztása és nagy sebessége miatt kifejezetten alkalmas a számítási felhőkhöz való alkalmazásra. A hatékony energiafelhasználás német élharcosa a Garchingban működő Leibniz szuperszámítógép központ nemrégiben megnyitott SuperMUC rendszerében is ezeket a memóriákat használja.
Tavaly a globális memória IC-piac forgalma meghaladta a 62 milliárd dollárt. A GBI Research 2012-2016 közötti periódusra terjedő prognózisa szerint éves átlagban 6,3 százalékos piacbővülés várható, s az időszak végére a forgalom meghaladhatja az évi 85 milliárd dollárt.