Az északkelet-kínai székhelyű vállalat azon csaknem két tucat cég között szerepelt, amelyek szervereit, web- és emailes forgalmát amerikai és brit részről megkérdőjelezhető jogi alapon, az úgynevezett visszamodellezés eszközével vették megfigyelés alá.
Erről a napokban a The Intercept nevű híroldal közölt dokumentumokat, amelyeket Edward Snowden, az NSA volt alkalmazottja, a titkos adatgyűjtés úttörő kiszivárogtatója bocsátott a rendelkezésükre.
A Camberdada nevű projekt állítólag a biztonsági programok gyenge pontjait kereste, a kommunikációt figyelte, információkat gyűjtött, többek közt azzal a céllal, hogy a rendszerbe beszivárogva követhessen felhasználókat.
A célvállalatok között volt például a népszerű orosz Kaspersky Lab, az Avast és az AVG, viszont a listán nem szerepelt az amerikai McAfee vagy a Symantec, sem a brit Sophos.
Az Anity csütörtöki közleményében az internetbiztonsági vállalatok "haszonszerzés céljából történő megfigyelését" megvetendő cselekedetnek nevezte.
A 2000-ben alapított kínai vállalat több alkalommal is felhívta már a figyelmet magára egyes rosszindulatú szoftverek elsőként történő felfedezésével, azonosításával, illetve azok nyilvánosságra hozatalával.
A The Intercept utalt rá, a vírusirtók feltörése jelentős előnyökhöz juttathatja a titkosszolgálatokat, mivel így könnyebben lenyomozhatják a számítógép-használók tevékenységét. Az operációs rendszerek ugyanis nagyobb jogokat adnak a vírusirtók szolgáltatóinak.